Published On: 15 Mars, 2016

Xhavit Jasharit: Zgjohuni nga gjumi, po shihni ëndërra me sy hapur!

 • “Në kujtesën e popullit, mbetet vetëm ai të cilin populli e ka dashur” (F.M. Dostojevski)

Sinan Kastrati
Suedi – Rreth intervistës së Xhavit Jasharit dhënë gazetës Epoka e re: “Mos e keqpërdorni luftën e UÇK-së”, 14.03.2016.
Xhavit, nuk e di si të quaj: “zotëri” apo “shok”.
Më me dëshirë do të th`rras “shok” sepse kjo fjalë të shkon më mirë e të ka hije më shumë.
Sot lexova një intervistë tënden dhënë Epokës e cila ishte ribotua edhe në gazeta portalet të tjera.
Unë e lexova në “Shqiptari.eu” dhe këtu po të përgjigjem.
Llafet e tua, shoku Xhavit ma kujtojnë kohën e shërbëtorëve kalemxhi të kohës së Xhaxhit Enver dhe të Shokut Tito, kur shkruanin për “partizanët” se si kanë “luftuar” (në ”filma”) ballë për ballë e dhëmbë për dhëmbë me gjermanë, italianë e “tradhtarët e kombit” e të vendit dhe gjithnjë kanë dalur fitues.
Duhet ta them edhe këtë se ata ishin shumë më të përgatitur dhe moralisht më të fortë se ti dhe ju e nuk kishin “shkollë”, pasuri e pushtet sa ju edhe pse sunduan afro 50 vjet.
Shoku Xhavit, pasi e lexova intervistën tënde, u mallëngjeva, më ktheve pas kur jetonim me ëndërra, por me shpresë sepse “shpresa, thotë populli, vdes e fundit” ndërsa me ardhjen tuaj në pushtet, kur zbritët nga “mali”, jo vetëm shpresat që kanë vdekur por shumica e popullsisë nuk ka dëshirë me jetuar më në vendin e vetë të lirë, a thua pse?
-Shkaun e keni “largu”?!
Po flisni si në kohën e socializmit vetëqeverisës apo të “nanës parti” me “Popullin në këmbë e partinë në ballë”.
Shoku Xhavit, nuk e kam ndërmend me u lodh shumë e as me të munduar ty.
Unë u mora vetëm me fjalët tua që i thua në fund të përgjigjes tënde dhënë Epokës ”… Të gjithë ata që kanë qenë në radhët e UÇK-së kanë pasur për qëllim çlirimin e vendit, tani kanë për obligim ta mbrojnë atë dhe të ecin përpara të bashkuar drejt realizimit të amanetit të dëshmorëve. …”
Shoku Xhavit, nuk janë “të gjithë ata që i kanë që kanë qenë në radhët e UÇK-së” që “kanë pasur për qëllim çlirimin e vendit”.
Janë pikërisht “komandantët”, jo ushtarët, shefat e juaj ata, të cilët nuk kanë luftuar për çlirimin e Kosovës por ti, shoku Xhavit e para teje Muharrem Xhemajli e Faik Fazlia, po edhe shefi juaj Hashim Thaçi, jeni thirrë në veteranët, në familjet e tyre, ata që janë vrarë dhe me të vërtetë prindërit e tyre pleq, gratë e tyre të veja e fëmijët jetim kanë nevojë dhe e meritojnë një jetë më të mirë e të dinjitetshme nga “shteti” e jo fjalë boshe, që ju e keni gojën plotë.
Ju, edhe ti i keni keqpërdor ata njërëz e ato familje që thirreni aq shumë sa që tash pas këtyre 17 vjetëve “liri” as fjalën “liri”, “luftë”, “çlirim” e “pavarësi” nuk i përdori edhe atherë kur e kanë vendin pasi që ju, shoqatat dhe partite e juaja, në krye me “liderët” e juaj i keni përdor (këto fjalë) vend e pa vend. Fjalëve tuaja nuk ju besojnë as familjet e atyre që ju i “përfaqësoni”! Ju nuk i besoni as vehtes! Ju nuk përfaqësoni askënd!
Rexhep Selimi, Ramiz Lladrovci, Xhavit Haliti, Sami Lushtaku, Sylejman Selimi, Muharrem Mustafa, Fatmir Lima, Ramush Haradinaj … Hashim Thaçi e Jakup Krasniqi dhe “komandantët” e tjerë të përfshirë në “debat”, janë ata që më së shumti kanë përfituar nga ajo “luftë”. Disa nga ta tash e luajnë rolin e viktimës, Jakup Krasniqi, i cili nuk u bë president apo kryeministër, post të cilin ia kanë premtuar të huajt në Rambuje.
“Njerëzit nuk kanë nevojë të jenë euforikë dhe të flasin për gjëra, për të cilat nuk janë kompetentë, por duhet vlerësuar kontributi i çdonjërit në luftën e UÇK-së.”
Kush janë “kompetentë”, sipas teje shoku Xhavit dhe kush duhet të flas atëherë nëse nuk flasin Lladrovci, Rexhepi e … Remi?
Shoku Xhavit të gjithë, “komandantët”, pa asnjë përjashtim, të gjithë, janë të dyshuar për krime të luftës a pas saj, disa prej tyre edhe të dënuar me burg, për zhvatje, korrupsion e pasuri marramendëse e të pandershme. Shikoje shtëpinë e Jakup Krasniqit, Ramiz Lladrofrcit … dyqanet e Rexhep Selimit, buallicat e Sami Lushtakut, tokat e Ramuish Haradinajt, Kullat e …Fatmirit, tash zyrat e Nismës, “pronë” e Bardhyl Mahmutit, te ish Shkolla Normale etj.
A keni reaguar ndonjëherë për këto keqpërdorime, me emër?
Për këtë paskeni luftuar?
A për këte ata “…kanë për obligim ta mbrojnë atë dhe të ecin përpara të bashkuar drejt realizimit të amanetit të dëshmorëve” (?)
Ta ruajnë pushtetin!
Atherë, shoku Xhavit, kur flet edhe ti me “eufori” a mos ke menduar për komandantët e “krahut tjetër”, krahut të djathtë me në krye Anton Çunin, Rrustem Berishën, Major Nazif Ramabajën, Kolonelët: Tahir Zemaj, Agim Mehmeti e Ahmet Krasniqi?
– Jo, ata dhe familjet e tyre nuk kanë pasuri e as nuk akuzohen nga gjykatat e vendit e ajo e Hagës, tash edhe SPECIALE.
I nderuari shoku Xhavit, ndoshta ende nuk është vonë me ta kujtua ty, shoqatës tënde dhe ”shoqatave” e partive të tjera të dala nga ”lufta” dhe liderëve tuaj se Kosovën nuk e ka çliruar UÇK-ja, por forca më e madhe ushtarake në botë, NATO-ja në krye me SHBA-të, Britaninë e Madhe … e Gjermaninë, për qëllime humanitare.
“Jeni ba bajat, askush nuk iu beson ma juve! Ju nuk i besoni as vetit! Zgjohuni nga gjumi e mos shihni andrra me sy hapun”!
Në fund, shoku Xhavit Jashari, edhe pse je i zënë me punë më të “rëndësishme”, të propozoj ti lexosh fjalët e R. Selimit kur i thotë rojes së sigurmit në parlamentin e Kosovës: T`pres! (Shoku Xhavit fjala “prej”, “pres”, në shiqpe ka dy kuptime: 1. Kur dikend e pret, psh. Po të pres (takoj), me shkua në “luftë” dhe 2. “Pres”, psh. E pres bukën. (me thikë.)
A mos ka mendua ai se ende është në “luftë”?
Shoku Xhavit, n`shoju një sy!
1. “Çka thotë Krasniqi për ‘luftën e komandantëve”, Zëri, 13 Mars 2016 • 16:48,
2. “Lladrovci: Ti Rexhep qëndrove aty ku nuk kishte luftë, mik e ke UDB’ashin Fadil Syleviqi”, Bs| 13.03.2016 20:32,

3. “Komandantët e UÇK-së, milionerë të privatizimit”, Mentor Buzhala, Zëri, 14 Mars 2016 • 07:49,

4. Policët që ruanin Ramush Haradinajn terrorizojnë qytetarët amerikanë (Video),| 14.03.2016 10:28. etj.
Shoku Xhavit, lexoje edhe:
“Islami: Veseli e Thaçi të përfshirë në vrasjen e Behajdin Allaqit”,

Faktet dhe dëshmitë për vrasjet politike u publikuan që në vitin 1999.
“Zbardhja e vrasjes së Ahmet Krasniqit duhet të ishte prioritet, për arsye se kemi të involvuar edhe Shërbimin e Shqipërisë dhe Shërbimin e Kosovës. Gjithashtu vrasja e Ilir Konushevcit e cila, dihet që ka një emër vrasësi, dihet që shteti shqiptar i di ekzekutorët dhe ata që kanë mbijetuar mund ta zbardhin të vërtetën. Kemi me qindra vrasje të tjera të pasluftës siç është vrasja e Xhemajl Mustafës, e cila ka ndodhur krejt vonë pas luftës. Është koha e fundit që Gjykata Speciale ta thotë fjalën e vet, për të gjithë ata që në emër të luftës pasuroheshin dhe merrnin pushtet duke eliminuar të tjerët, duke kryer vrasje e atentate të ndryshme”, shprehet Gazmend Islami.

Në një shkrim të gazetës “The New York Times” të datës 25 qershor 1999, të shkruar nga Chris Hedges, Hashim Thaçi së bashku me Xhavit Halitin dhe me Azem Sylën, akuzohen për vrasjen e kundërshtarëve të tyre politikë dhe ushtarakë siç ishin Kolonel Ilir Konushevci, dhe Kolonel Ahmet Krasniqi. Sipas gazetës “The New York Times” të kësaj date, komandantët e lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët kanë nënshkruar një marrëveshje të çarmatimit me NATO- n, kanë kryer vrasje, arrestime dhe spastrime në radhët e tyre, për të penguar rivalët e mundshëm.”
Natën e mirë shoku e Xhavit!
Të dëshiroj gjumë të ëmbël e të “shohësh” më pak ëndërra!

Suedi,
Malmö, 14 Mars 2016

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Me paska marre malli te drejtohem me fjalen ,,Shoku ”
  Anda Shoku Sinan , edhe pse nuk e kam percjelle e as lexue
  intervisten e Shokut ne fjale Duke lexue reagimin tuaj
  e pashe qe i ke preke argumentet ne palce Por mu duk se
  gabove mekerkesen qe e thrret Te zgjohet nga gjumi Jo jo
  i nderuar Sinan Nuk jan keta ne gjum POr secili qe i takon livadhit te lisave te pushtetit Fjalet i kan opijum per ti vue ne gjum qytetaret qe ne kohe te fundit jan rrase ne
  oazen e pagjumesise Pata edhe nje kundershtim Krahasimi i
  Fadil Hoxhes me Enver Hoxhen eshte si dita me naten Te perbashket e kishin fjalen shok Por jo tha Enveri E pjerdhi
  partija Rrehni shuplaka se u dhi shipnija !
  Pershendetje ! Nguxofsh kundershtom !!! ha ha ha

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...