Published On: 2 Tetor, 2016

Xhavit Haliti përplaset me Veton Surroin, por e pranon se Rugova dhe LDK janë viktima

Xhavit Haliti, njëri prej themeluesve të UÇK’së, ka reaguar pas akuzave të Veton Surroit se ushtarët e UÇK’së kishin kapur armët kundër Serbisë dhe në të njëjtën kohë kundër Rugovës dhe LDK’së. Haliti ka thënë se UÇK nuk kishte orientim të tillë por synonte çlirimin e Kosovës. Haliti ka thënë se nëse janë bërë dy tri gabime atëherë nuk do të thotë se krejt UÇK’ja është e tillë.

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, nga radhët e PDK-së, Xhavit Haliti i ka mohuar akuzat e ish-liderit të partisë ORA, Veton Surroit. Ky i fundit në një intervistë të dhënë për gazetën “Koha Ditore”, ka thënë se disa prej udhëheqësve të luftës i kishin kapur armët kundër Serbisë aq sa edhe kundër LDK-së.

Haliti i cili ka qenë pjesë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në një prononcim për “Indeksonline”, ka theksuar se disa gjëra të përmendura nga Surroi kanë ndodhë me të vërtet mirëpo interpretimi i tyre nuk është i duhur.

“Ato janë mendimet e tija, shumë gjëra që i ka përmendur vërtet kanë ndodhë por interpretimi lë vend për tu diskutuar. Gjitha këto çështje një ditë do të pasqyrohen, të vërtetat e UÇK-së, ngjarjet që kanë ndodhë brenda dhe jashtë saj”, ka thënë ai.

Sipas tij, nëse disa individë të cilët kanë qenë pjesë e UÇK-së kanë bërë gabime, kjo nuk do të thotë se të gjithë kanë qenë të tillë.

“Mund të them se akuzat që UÇK-ja ka qenë kriminale, në kuptimin e asaj që paska filluar luftën kundër Serbisë aq edhe kundër LDK-së nuk qëndron sepse nuk ka pas një orientim të tillë. Por gabimet mund të jenë bërë dhe në qoftëse janë bërë dy-tri gabime të individëve do të thosha të papërgjegjshëm kushdo qofshin ata, kjo nuk do të thotë se UÇK-ja ka qenë e tillë”, ka përfunduar Haliti.

Ish-politikani Veton Surroi Hashim Thaçin e ka quajtur të padijshëm e primitiv dhe ka parashikuar arrestimin e tij nga Gjykata Speciale nëse aktakuza bazohen në të gjeturat e Prokurorit Williamson. Ka folur edhe për UÇK’në, duke thënë se disa prej udhëheqësve të luftës kishin kapur armët kundër Serbisë aq sa edhe kundër LDK’së. Ka gjykuar votuesit e PDK’së, duke thënë se 200 mijë njerëz pajtohen se krimi është i pranueshëm. Ka rikthyer tregime historike të kohës së Ramboullet, duke treguar për puçin e Sylejman Selimit.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. ferx thotë:

  Nese Hashim Thaqin do ta denoje Gjykata Speciale ateher edhe Veton Surojin duhet ta denoje kho gjykate sepse , ku ka qene Hashim Thaqi, aty ka qene edhe Veton Suroi.
  Aq me teper flitet e perflitet, se prona e Veton Suroit i kalon 100 miljon € dhe ai duhet ti tregoje opinionit te Kosoves se cka u deshte te benta per Sorrosin , qe ai ta bente z.Surroji te pasur

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 2. Sinan Kastrati thotë:

  Xhavit, jo pak por krejt cka e ka thene Vetoni eshte e vertete. Ti nuk ke luftua. Ti ke vjedh dhe qellimi yt ka qene vllavrasja ne mes te shqiptareve, lufta ne mes te bandave te uck-se qe udhiqeshin nga ti, hashimi, jakupi…dhe FARK-ut qe udhiqeshin nga oficertet e vertete, ushtaraket e shkolluar ne krye me Kol. Ahmet Krasniqin.Ti bashke me ata qe keni ndejt ne Hotellet e Tiranes, me bandat e tuaja qe i keni shprenda ne portin e Durresit, ne Rinas … dhe vullnetaret shqiptare qe kane ardhur nga e tere bota me luftua per me e clirua Kosoven, ju e keni pyet: me kend jeni? Jeni me neve apo me FARK-un ? Ata qe kane kundershtua, ju i keni qarmatos, i keni maltretua dhe vrare me ndihmee e policise se shtetit shqiptar qe udhiqej nga mafiozet socialist: Mejdani, Broka, Gjinushi, Pas-kali, Nano, Klosi, Kuduzi etj . Po ti Xhavit Haliti kur kane rene ne fushen e nderit Familja e Mixhes Shaban Jashari, djemt, Hamza e Ademi, gra e femi, ti ke thene: Hiqi ti, ai ka qene zagar i Ibrahim Rugoves. Njerezit jane gjalle dhe nje dite kane me dal ashiqare ne Mejdan. Njeri nga eshte shqiptaro-amerikan e tjetri, veprimtar … qe nga vitet 1970-ta, ne Kosove.
  Te tjerat do ti them ne nje shkrim me te gjat qe e kam gati.
  Sinan Kastrati, Suedi
  Malmö, 2016-10-02
  sinan.kastrati@hotmail.com
  Skickat från min iPhone

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...