Published On: 23 Shkurt, 2016

Ekskluzive: Xhabir Zharku e arrestoi një epror ushtarak, i cili u gjet i masakruar!

  •  Intervistë me atdhetarin e njohur Besnik Lajçi – Besnik Lajçi rrëfen për shqiptari.eu, përvojat e jashtëzakonshme të luftës (3)
  • Besnik Lajqi
  • Atdhetari i njohur Besnik Lajçi

Shqiptari.eu: Ju keni shkruar gjatë për një person, të rëndësishëm në hierarkinë e atyre që kryen vrasje dhe montuan procese. Ai është Xhabir Zharku, që tash po jeton i lirë në Suedi, pavarësisht dënimit në Kosovë. Cila është e vërteta e tij?

 Besnik Lajçi: Po edhe ky është piuni i atyre mbretërve të vrasjeve. Në një kohë të shkurtër do të dalin shumica e vrasjeve që ky i ka bërë me porosinë e shefave të tij apo nga idiotizmi i tij të ketë emër apo të ketë popullata ku jetonte frikë nga ky dhe nga banda e tij.

Siç e din opinioni ne kemi konflikte qe disa vjet së bashku. Ky njeri ka dëmtuar shumë njerëz duke i shantazhuar dhe duke i maltretuar fizikikisht që ti nënshtrohen urdhrave të tij dhe të bandës së tij kriminale. Dhe me likuidim fizik.

Shqiptari.eu: Krimet e kryera nga ai janë vetem të luftes apo edhe te pas luftes?

Besnik Lajçi: Pas lufte ky ka vepruar në disa zona të Kosovës. Më kujtohet një rast ku jepte urdhra nga Tirana që të dërgohen disa persona afër postblloqeve serbe e të vriten. Ku njëri nga këta ka shpëtu nga ajo vrasje. Pastaj ato ditë kur hyni NATO-ja e arreston një epror ushtarak që ishte emëru komandant nga dëshmori Agim Bajrami. Po ky njeri pas disa ditësh gjendet i vrarë dhe i masakruar në periferi të Kaçanikut. Ky duhet të jap llogari edhe për disa ushtarë që janë vrarë pas lufte, e nga kush ky e din. Ky pastaj i ka varros në varrezat e dëshmorëve. Pastaj vënia e eksplozivëve nëpër territor të Kaçanikut të Kosovës e deri në Suedi. Se kjo qeveri që është sot nuk e dënoi, por e mbështeti dhe e largoi nga Kosova. Ky i kërcënoi shokët e vet që ishin në qeveri se nëse unë burgosem do të burgoseni edhe ju. Janë me dhjetëra krime për të cilat ky do të akuzohet e që do ta çudisin Kosovën.

Shqiptari.eu: Cilat besoni se janë motivet, shkaqet që e shtynin këtë njeri të kryente këto krime?

Besnik Lajçi: Motivi për kryerjen e këtyre krimeve është i thjesht. Me anë të krimeve ka arritur të bëjë karrierë politike dhe kapital milionësh. Ka vite që i përcjelli shokët e tij në media elektronike. Thuajse të gjithë janë marr me këtë profesion që të pasurohen shpejt në emër të luftës. Këta i mësoi nëna parti e Stalinit që armikun ta kenë atë që është më i mençur dhe më punëtor se këta. Të kenë etje për gjak njeriu. / Fund

Besniklajqi2

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. jeta ash matematik thotë:

    Mund te them se gjat e jo pastaj lufte ushtaret e UÇK-s ishin jo te mir por ideal.e sa per komandanta asnji nuk po del i paster.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(9) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...