Published On: 19 Prill, 2016

Xhabir Zharku bahet vehabi, ndryshon pamjen, a po fshihet nga drejtësia!

 • Ish-kryetari i Kaçanikut, Xhabir Zharku, i ikur nga drejtësia e Kosovës, është shfaqur krejtësisht ndryshe nga pamja që kishte para disa vitesh.

Fytyra e tij është krejtësisht e mbuluar me mjekërr. Ai shihet në një fshat (Suedi) duke ‘çethur’ një dele. Duket si një tjetër person.

Ish-kryetarit që është pjesë e Partisë Demokratike të Kosovës, Gjykata Supreme i kishte konfirmuar dënimin me tre vjet burgim në maj të 2012-ës. Ai më pas kishte arritur të udhëtonte për në Suedi pa asnjë pengesë nga autoritetet e sigurisë.

Në vitin 2014 institucionet e drejtësisë në vend, konrektisht Ministria e Drejtësisë kishte  njoftuar se Zharku nuk mund të ekstradohet për shkak se ka shtetësi suedeze.

SHQIPTARI.EU ka siguruar disa informacione të rëndësishme që kanë të bëjnë me procese gjyqësore, që do të ngriten për krime të rënda nga Gjykata speciale, ndaj Xhabir Zharkut, një eksponenti tejet të rrezikshëm të klanit të SHIK-ut dhe PDK-së.

Sipas dokumenteve të siguruara nga SHQIPTARI.EU ai do të akuzohet për dy raste të krimit të rëndë në rajonin e Kaçanikut.

Rasti i parë ka të bëjë me një akt të paparë. Një ekzekutim si në filma horror. Pasi i fut në kurth një grup ushtarësh, në një shtëpi ku ishte vendosur eksplozivi, ai do të shpërthente, dhe do të vdisnin disa ushtarë dhe të tjerë do të plagoseshin.

Por, sot Zharku ndodhet larg drejtësisë, i ikur në Suedi, po e shmang vuajtjen e dënimit për një rast tjetër shpërthimi, i dënuar me më shumë se tri vjet burg.

 1. Gjatë një aksioni në vitin 1999 Zharku i ka urdhëruar 4 ushtarë të futeshin në një shtëpi në fshatin Doganaj të Kaçanikut. Para se të hynin këta ushtarë Zharku e ka montuar eksplozivin në këtë shtëpi pa iu treguar ushtarëve.

Në këtë shtëpi vrahen nga eksplozivi: 1.Agim Matoshi. 2. Avni Shehu 3.Naim Beka. Ku janë plagosur disa të tjerë me plagë të lehta. Nysret Cena, Syl Selani, Hajriz Xhakli. Ku pjesëmarrës ishte edhe Ibrahim Dalloshi dhe Nesret Shehu.

Të vrarët varrosen në varreza të dëshmorëve të Kaçanikut.

 1. Agim Matoshi.
 2. Avni Shehu
 3. Naim Beka

Dëshmor.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-xhabir-zharku-e-rrembeu-torturoi-dhe-e-ekzekutuan-eprorin-kuqi/

http://www.shqiptari.eu/dosje-nga-gjykata-speciale-xhabir-zharku-dyshohet-se-ekzekutoi-tre-ushtare-dhe-nje-epror-2/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. besi thotë:

  Ky është vrases ordiner për veq me plumb, ky i ka vra disa shqipëtar shpirtnisht duke u thirr në Amblemen e UQK-së por nuk është i vetmi ky.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...