Published On: 21 Shtator, 2016

Wikileaks zbulon si e “hëngri” Ahmeti shtosin e Gruevskit për veteranët e UÇK-së

Marveshja parazgjedhore mes Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit për zgjedhjet e parakohëshme parlamentare në vitin 2008 e njohur si marveshja e majit është publikuar në internet, njofton Zhurnal.

Wikiliks zyrtarisht ka bërë publike dokumentin sipas të cilit ish kryeministri Gruevski, liderit të BDI-së Ahmeti i kishte premtuar se nëse i ndihmojnë që të vij në pozitën e kryeministrit, para deputetëve do të propozojë ligj me të cilin ushtarët e UÇK-së do të marin pako sociale të rregulluar me ligj dhe ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe si zyrtare në vend. BDI e votoi Gruevskin kryeministër jo vetëm njëherë, por 3-4 herë, mirëpo pakot sociale për UÇK-në asnjëherë nuk u bënë realitet, që tregon se ose BDI-stat janë super naivë që i besuan Gruesvkit, ose nuk e kanë pasur gajle për statusin e veteranëve të UÇK-së, por vetëm ta reahtojnë vetveten në qeveri.
Ambasadori amerikan e ka rikujtuar Gruevskin në dy cështje të hapura të marveshjes së 29 majit mes VMRO dhe BDI, pakon sociale për ushtarët e UÇK dhe atë për gjuhën. Gruevski është përgjigjur se qeveria është e gatshme të jep para dhe vende pune për personat të cilët i ka propozuar BDI. Duke e paralajmëruar në triumfin e BDI-së në kontekst të asaj kundërpresionit të organizatës së formuar nga ushtarët maqedonas nga 2001 dhe koalicioni me PDSH, ai ka thënë se qeveria publikisht e injoron një marveshje të tillë. Gruevski ishte pesimist për ligjin e gjuhës dhe theksoi se nuk ka premtuar ligj në kuadër të marveshjes së 29 majit duke thënë se ndihet i dëshpruar për mospjesëmarjen e opozitës në proces duke thënë se nëse LSDM do merte pjesë një ligj i tillë do ishte në parlament, shkruan më tej Wikiliks.

Nga VMRO nuk është marë ndonjë përgjigje për këtë cështje derisa nga BDI theksojnë se kjo gjë nuk është e re pasiqë këto dy cështje kanë qenë pjesë e marveshjes së majit me ndërmjetësim të SHBA dhe BE.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...