Published On: 4 Prill, 2016

Wikileaks publikon dosjen kriminale të Hashim Thaçit

Rrjedhja e një dosje të fshehtë e BND për Hashim Thaçin e cila raporton se presidenti i sapozgjedhur kosovar kishte lidhje me një vrasës me porosi dhe ishte i përfshirë në trafikimin e njerëzve, armëve dhe drogës tregon se politikanët perëndimorë kanë zgjedhur të mbështesin Thaçin në lidhje me të kaluarën e tij kriminale.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-shqiperia-ne-kohen-e-skenderbeut-ishte-kater-here-me-e-madhe-se-serbia/

Wikileaks ka publikuar një dosje sekrete të Shërbimit gjerman Federal Informativ (BND) për Hachim Thaçin që daton në vitin 2005, pasi ish kreu i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) kishte shërbyer në mandatin e tij të parë në detyrë si kryeministër i Kosovës.

Dosja raporton se Thaçi, ishte një nga udhëheqësit e krimit të organizuar në Kosovë, si dhe pjesë e një rrjeti kriminal ndërkombëtar me përfshirje në vrasje me porosi dhe trafikimin e njerëzve, armëve dhe drogës.

Kosova është një qendër e krimit të organizuar që mbikëqyr aktivitetin kriminal në të gjithë Evropën, raporton BDN.

Kosova është e ndarë në tri zona të interesit të krimit të organizuar -. Drenica, Dukagjini (Metohija) dhe pjesa veri-lindore e Kosovës rreth lumit Lab, të cilat janë të kontrolluara nga ish-udhëheqësit e UÇK-së. Ata janë të lidhura ngushtë me pushtetin vendor dhe në politikanët shqiptarë të cilët gjithashtu kanë ndikim në zonat jugore të Serbisë dhe Maqedonisë.

Rajoni i Drenicës kontrollohet nga i ashtuquajturi grupi i Drenicës i organizuar rreth Hashim Thaçit, Xhavit Halitit dhe Rexhep Selimit. Ky grup punon ngushtë me strukturat e krimit të organizuar në Shqipëri, Maqedoni, Bullgari dhe në Republikën Çeke, shkruan BND. Dosja raporton se grupi i Hashimit, grupi i kriminelëve të Drenicës, kanë krijuar forcat e tyre të sigurisë, me mbështetjen e drejtpërdrejtë të mafias çeke dhe shqiptare në Republikën Çeke. Shërbimi Kombëtar i Kosovës për Inteligjencë (SHIK) gjithashtu angazhohet në veprimtari kriminale, ka shkruar BND. SHIK erdhi në jetë në formën e saj aktuale në gjysmën e dytë të vitit 1999 në Prishtinë me iniciativën e Thaçit … shërbimi angazhohet në spiunazh, frikësim dhe eliminimin e forcave demokratike (nëpërmjet vrasësve profesionalë), veçanërisht kundërshtarët e krimit të organizuar.

Ekziston një degë e mirë-organizuar e SHIK-ut në diasporën shqiptare, shkruan BND, duke përmendur udhëheqësit e rrjetit të SHIK-ut në Gjermani. BND tregon se Presidenti i zgjedhur kosovar dyshohet se ka dhënë urdhër për një vrasës me porosi të quajtur Bekim, dhe ka lidhje me pastrimin e parave, lëndëve djegëse dhe kontrabandën e cigareve nëpërmjet kompanisë Salbatring në Prishtinë. Sipas agjencisë së inteligjencës nga viti 2003, ai ishte i përfshirë gjerësisht në trafik droge me anë të një rrjeti kriminal në Hamburg.

Një nga financuesit më të mëdha të Thaçit dhe UÇK-së gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999 dhe luftës në Maqedoni ishte një grup i kriminelëve të organizuar përqëndruar rreth Nazar Mehmeti, i cili jeton në Dallas, Texas, është shprehur BND. Një tjetër mbështetës i Thaçit është Ekrem Lluka, i cili është një trafikant i njohur i të gjitha llojeve të mallrave: armëve, cigareve, karburanteve, kamionëve dhe pajisjeve dhe i dyshuar për përfshirje në financimin e grupeve terroriste.

Ekzistenca e një dekadë të vjetër e dosjes së BND mbi Thaçin tregon prova të mëtejshme se qeveritë perëndimore kanë mbështetur qeverinë e Thaçit të Kosovës, në të cilën ai ka shërbyer dy herë si kryeministër, në dijeni të plotë të lidhjeve të tij me krimin e organizuar. Thaçi, i cili aktualisht është ministër i Jashtëm i Kosovës, pritet të përurohet si president i Kosovës më 7 prill, pasi shumica e parlamentit të Kosovës kanë votuar për zgjedhjen e tij. Në mesin e atyre që e përgëzoi atë për zgjedhjet ishin ambasadorja gjermane Angelika Viets, dhe homologët e saj nga SHBA, Britania e Madhe, Franca dhe Italia./ Gazeta Impakt

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/zbulhet-takimi-sekret-i-visar-ymerit-ne-konventa-me-partite-me-antishqiptare-ruse-greke-kineze/

http://www.shqiptari.eu/tmerri-gjenocidal-serb-policia-serbe-duke-i-vrare-shqiptaret-video-orgjinale/

 
Displaying 12 Comments
Have Your Say
 1. fatmiri thotë:

  Keto jane trillimet e Serbise

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. IQartuniX thotë:

  Ata që e kritikojnë Thaqin e që e simpatizojnë opozitën oportuniste e kriminale nuk janë ma të mirë se Thaqi apo tendencat e qëllimet i kanë të njejta! E vetmja mënyrë e pranume me luftu ate asht me u kanë kombëtar i pastër e apolitik (pa përkatsi politike) se ndryshe shansë nuk ka: – Ju posedoni argumente kundër me bollak e edhe ai ka argumentet kundër jush sa tdush. Me kerr! Ma mirë ju bje me i lanë këto marifete niherë e me fillu me u angazhu në veprimtari patriotike për Çashtje ashtu si duhet se nime fjala e urtë thotë se xharpni duhet godit në kokë por në këtë rast te na po kemi shumë xharpni e bolla e nuk po dimë kujt me i mëshu majspari. Maj njanin e mshoj tjetrit! E tanë shoqënia e i tanë mentaliteti e besa edhe historia e kultura duhet revidu e rehabilitu e jo vetëm keqbarsat që notojnë mbi to si i flliqti n´kusi me i marr e me i gjyku. Ri
  nia jonë sot po mendojn se cool asht puna me drog e me somuna me kcy në vend me rrap sikur me u kanë përnime majmuna! rrespekt!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(20)
 3. Te Shkruash, te Flasesh te publikosh per Krimet e qdo lloj te Hashim Thacit dhe te SAli BErishes me grupet etyre kriminale,si ekonomike, droges, prostitucjonit, tregetimit te femijeve, vrasjeve teshokeve politikte tyre, tradhetare nesherbim te te huajve per te mbajtur pushtetin nentutelen e tuyre duhen romane !?
  POR:
  vetem vrasja e familje Jashari, Zhdukja e Ukshin Hotit dhe oficerat madhor qe ne bashkpunim me Mafjen Shiptare Berishjane qe kan zhdukur me dhjetra oficer madhor ne rrugen QAFA E MALIT DERI ME KOSOVEN te cilet viij per te furnizuar UCKN me ARmatim dhe per Specializim…
  I lutemi FBIS & CIA Amerikane te shpetoj popullin shqietar kudo jane nga qkqeto te dy kriminela..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(3)
 4. Hashim thaqi kadri veseli xhavit haliti keta tre kan pergjegjsi per gjitha vrasjet ne kosove keta dota varen ne mes te qytetit per keta azylanta nuk ka pshtim tjeter po thaqi as veseli as gjaviti nuk e perfaqsojn popullin e kosoves veten qeverin parlamentin e tyne te koruptum o popull ata nuk mendojn per neser ata mendojn vetem per sote qeshtja demakracionit dmth keta kan dasht me i fal tokat e kosoves per keshe mi gezu popullaten me viza ju shk vizat e nones e babes dmt shiko qfa gjind te poshter keta jo qe duhet mi var ne litar por duhet me ju hjek mishin me dana te vjetra te topituna dhe populli si pe sheh qashtu do te jet

  Përgjigjiuni
  Pelqej(40) Nuk Pelqej(2)
 5. Naser thotë:

  Gjithçka që fillon edhe përfundon, kjo vlenë edhe për krimin e Hashimit.
  Kosova ska qare pa u pastru nga kriminelat para se me hi në BE, kështu që herët a vonë, Hashimin me shokë i pret burgu, këtë e dijnë të gjithë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(26) Nuk Pelqej(2)
 6. sefedini thotë:

  Befasi qenka kjo: R.Çeke! Po te gjithe keta i paska kontrollu dhe i kontrollojka numri nji i sherbimeve MIJALKOVI i maqedonise!
  Mos u çuditni per likuidimin ne lagjen e trimave ne Kumanovë!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(18) Nuk Pelqej(0)
 7. ferit thotë:

  O njerz te mjer merrnu me pune te juaja pse.nese merrni me pune te huja i keni punet IIug se ma i paster se Hashim thaqi nuk ka asnja.Une punet i kam mire se haIIki merren me punet e mija per derisa njerzit merren me pune te huja atehere njerzit i kan punet miire shum,edhe ju edhe Brinat mi daI Opozites se nuk ka zgjedhje edhe Thaqi eshte dhe do jet President,Opozita ka ngordh as ne parIament mrena spi Ian .me respekt f.ademi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(37)
  • Ferizi thotë:

   Ferit ta paska qi nanen apo motren Hashimi dhe qenke i kenaqur shume.Edhe ti paske perituar nga ktimet e tij.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(13) Nuk Pelqej(3)
  • presheva thotë:

   O po ti koke i mjer ti i paske punt mir por me mir i ke pas kur ka qen milloshi e din ti shum mir por ky po jav bon ma bet se milloshi pom duket po ju pelqen se jeni mesuar keshtu i mjer more i mjer ti i paske punt llug edhe paske mi pas pom duket se paske gat paske me dal me zgat doren edhe pak e keni zanat ju me zgat dore se skeni mbarre ju jo.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(9) Nuk Pelqej(2)
 8. Azize thotë:

  O mjer shqiptaret qe i udheheq krimineli

  Përgjigjiuni
  Pelqej(32) Nuk Pelqej(2)
 9. Shefki Azizi thotë:

  Ky eshte turpi me i madh qe flitet e shkruhet per Hashim Thaqin se te gjitha keto informata te rrejshme jan nga serbija dhe bashkpuntoret shqipetar he mos qofshin Shqiptare se PERKUNDER GABIMEVE QE I KA DO TE JET GJITHMON AI QE KA QEN .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(34)
 10. IBE RADOGOSHI thotë:

  Loja e shitne e kem marr vesh qe moti,siq kan thon pleqt tan,se moti mir shifet ne mengjes.I mjer populli se ne qfar situate asht.E njet asht si pranvera arabe,ashtu asht lujt loja edhe me ne,por ta din bota se asht lodh njerzimi ne tër boten,nidit dot shperthen vullkani.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(23) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...