Published On: 24 Dhjetor, 2015

Wienerzeitung: Kosova, vendi ku ndihma sociale është sa një metër kub dru

Gazeta austriake, Wienerzeitung, gazeta më e vjetër e botës, e cila, në vijimësi publikohet, ka botuar një artikull me titull: “Kosova, vend i mbushur me padurim”. I shkruar nga gazetarja Martyna Czarnovska, si sfond ka disproporcionet me kërkesat e jetës dhe ofertat e shtetit.

“Ruzhdiu ka blerë sivjet më shumë se 15 metër kubik dru, që të mos i përsëritej gabimi i vjetshëm. Kjo edhe përkundër shtrenjtimit të drujve me 60 euro për metër kub, ai duhet të ngrohë familjen katër antarëshe,” e nis artikullin Wienerzeitung, përcjell Bota sot. “Ai është i vetmi punëtor në familje dhe punon si taksist.”

Reporterja më pas viziton familjen pesë antarëshe Sagonjeva, të cilët jetojnë në një shtëpi të vogël dhe ngrohet po ashtu me dru. Të ndodhur mes fatkeqësive ekonomike ata emigruan drejt Europës, por pa sukses pasi u riatdhesuan.

“Nga Mitrovica me maqinë shkuam deri në Suboticë, ku më pas me këmbë drejt kufirit hungarez. Nga Szeged udhëtuam me taksi drejt Budapeshtit për 200 euro, duke vijuar me tren drejt Salzburgut dhe Traiskirchen,” ka treguar odisenë kryefamiljari Fadil Sagonjeva. “Si mund të jetohet këtu me ndihmë sociale prej 60 euro në muaj? – pyet ai.”

Zef Shala nga Shoqata “Nënë Tereza”, tregon për gazetën vjeneze se shumë shqiptarë largohen nga Kosova përkundër punësimit, “pasi ata duen të sigurohen për fëmijët e tyre”.

Më pas artikulli tregon se në dy vitet e fundit rreth 200.000 shtetas kanë emigruar nga Kosova, por rreth 10% e tyre janë dëbuar nga autoritetet e vendeve ku ishin nisur. “600 milion euro në vit janë remitencat e emigrantëve shqiptarë në Kosovë,” vijon artikulli.

Artikulli përmbyllet me tetë kushtet e Komisionit Europian për Kosovën, për të fituar liberalizimin e vizave. “Një gjë të tillë e fituan Gjeorgjia dhe Ukraina, por jo edhe Kosova.”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...