Published On: 11 Qershor, 2016

Washington Post: “Betejë kosovarësh në ndeshjen Shqipëri-Zvicër”

Washington Post i ka kushtuar një shkrim vëllezërve Xhaka që do të luajnë përballë njëri-tjetrit në këtë kampionat.

Vëllezërit Taulant dhe Granit Xhaka do të luajnë për herë të parë në Kampionatin Evropian të shtunën, kundër njëri-tjetrit. Taulanti do të përfaqësojë Shqipërinë, e cila është duke bërë paraqitjen e saj të parë në një turne të madh të futbollit, ndërsa vëllai i tij më i ri Graniti do të përfaqësojë Zvicrën.

Është hera e parë në historinë e Kampionatit Europian që dy vëllezërit do të përballen me njëri-tjetrin. Në Kupën e Botës, kjo ka ndodhur në vitin 2014, kur Kevin-Prince Boateng përfaqësonte Ganën ndërsa vëllai i tij Jerome luante për Gjermaninë. Por ka të tjera lidhje përveç dy vëllezërve Xhaka në ndeshjen e së shtunës në qytetin verior të Lens. Të dyja skuadrat kanë lojtarë të cilët mund të përfaqësonin vendin e tyre pas migrimit të familjeve shqiptare me origjinë kosovare, të cilët u shpërngulën në Zvicër që nga viti 1980. Në skuadrën shqiptare ka 23 futbollistë, 11 prej të cilëve janë me origjinë nga Kosova. 11 prej lojtarëve që mbajnë fanellën e Kombëtares shqiptare, gjashtë kanë lindur në Zvicër. Vëllezërit Xhaka kanë lindur në Bazel të Zvicrës, në një familje kosovare-shqiptare.

Ata të dy luajtën për ekipe zvicerane rinore kombëtare, përpara se Taulanti vendosi të përfaqësonte Shqipërinë në nivel të lartë. Ndërsa Graniti nënshkroi kohët e fundit një kontratë me Arsenalin. “(Ne) të dy nuk duam të jemi në të njëjtin grup,” tha Graniti në një intervistë televizive kohët e fundit. “Për të dy do të jetë një ndeshje e veçantë. Unë jam krenar për Zvicrën, por natyrisht unë nuk mund të harrojmë rrënjët e mia. ” Vëllai i tij premtoi “një duel të fortë” dhe shprehu dëshirën e tij për të “rrahur” në ndeshjen e së shtunës. Kosova, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, i është dhënë anëtarësimin FIFA fundit. Ai do të lejohen të jenë pjesë e eliminatoret e Kupës Botërore, të cilat fillojnë në shtator.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...