Published On: 14 Janar, 2016

Walker: Kosova s’ka nevojë për ndërmjetësues ndërkombëtar

  • Ish- ambasadori i OSBE-së në Kosovë gjatë kohës së luftës, William Walker , i cili po qëndron në Kosovë, ka komentuar zhvillimet e fundit në vend.

Ai pas një takimi që ka pasur me zyrtarë të Vetëvendosjes i pytur nëse duhet që të ketë një negociatorë ndërkombëtarë për tejkalomini e krizës politike, ka thënë se nuk ka nevojë, pasi sipas tij, Kosova duhet t’i zgjidh vet çështjet e brendshme.

“Përgjigja ime është e shkurtër, jo. Nuk besoj se është mënyra më e mirë për të zgjidhur këtë gjë. Ndërmjetësuesit ndërkombëtar kanë rol tjetër në situta të tjera për të luajtur dhe unë mendoj se kjo situatë është për qeverinë e kosovës të ngritët, të gjithë atyre që po avokojnë zgjidhje të tilla janë të gabuar. Besoj se ka ardhur koha që ju po mundoheni ti bindni qytetarët që të integrohen që në fakt janë qytetarë të Kosovës, dhe nuk besoj se me këtë formë po i integroni por po i ndani. Nuk besoj se një negociatorë ndërkombëtar mund të kryej punë në këtë rast”, tha Walker, raporton lajmi.net.

Walker komentuar edhe protesta e opozitës dhe veprimet e policisë. Walker ka thënë se përkrah protesta paqësore, por është kundër dhunës e po ashtu forcës së tepruar të policisë ndaj protestuesve, transmeton lajmi.net.

“Aksionet janë diçka tjetër. Unë skam informacione të shumta. Unë lexoj gazetat në SHBA, dhe më besoni nuk ka shumë lajme për Kosovën dhe ato lajme që paraqiten tregojnë anën e errët.  Më duhet të kalojë më shumë kohë këtu për të kuptuar që çfarë realisht ka ndodhur”.

“Jam mbështetës i madh i njerëzve që dalin në rrugë dhe në mënyrë paqësore protestojnë. Unë nuk jam adhurues i përdorimit të forcës nga policia për të parandaluar protestën. Se di saktë cfarë ka ndodhur. Kam dëgjuar se janë arrestuar njerëz, kam parë ngjyra në murre dhe realisht unë jam kundër kësaj”.

“Unë e di që në protestë nuk ka pasur vetëm ndjekës të vetëvendosjes, por në protestë kanë marrë pjesë mijëra e mijëra njerëz që s’kanë të bëjnë me VV-në, por kanë dashur që të tregojnë mendimin e tyre se janë kundër disa gjërave që po ndodhin në Kosovë”, u shpreh Walker.

Ndërkaq kreu i vetëvendosjes, Visar Ymeri tha se në takimin me ish-ambasadorin Walker, i ka shpjeguar qëndrimet e partisë së tij, karshi situatës politike në vend, marrëveshjeve me Serbinë, dialogun në Bruksel.

“Sot patëm një takim të frytshëm me ambasadorin Ëalker ku diskutuam për zhvillimet e fundit politike, veçanërisht për marrëveshjet e nënshkruara me Serbinë dhe aktgjykimit të Kushtetuese. Ja shpjegova qëndrimet e Vetëvendosjes, për çështjet që e preokupojnë Kosovën në raport me Serbinë por dhe çështjet e brendshme”, tha ai.

Ymeri po ashtu u shpreh kundër idesë që kriza politke në vend të ndërmjetësohet nga ndërkombëtarët.

“Po unë mendoj që nuk ka kurrfarë nevoje për kurrfarë ndërmjetësimi. Është e qartë se jemi në një situatë, që qeveria vazhdon të jetë e uzurpuar nga persona që qartazi e kanë rrezikuar rendin kushtetues nga marrëveshjet, ndërkohë zgjidhja është dorëheqja”, tha Ymeri./lajmi.net

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...