Published On: 18 Gusht, 2016

VV thërret protestë më 1 shtator, ditën kur votohet Demarkacioni

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka paralajmëruar se demarkacioni do të ndalet edhe nëpërmjet protestave në datën 1 shtator kur pritet të diskutohet në Kuvendin e Kosovës, shkruan Gazeta Express.

“Prandaj ne po e shpallim sot protestën gjithë-popullore më 1 shtator ditën kur kuvendi i Kosovës pritet ta ratifikoj marrëveshjen”, theksoi Ymeri në konferencën për media të mbajtur në zyrën e Vetëvendosjes.

Ai më tej në fjalën e tij tha “Me 25 qershor 2015, Kuvendi pati nxjerr një rezolutë për demarkacionin që ta sjell edhe dokumentin që japin transparencë të negocimit para se nënshkruhet marrëveshjeje. Por qeveria e kishte thyer rregullin dhe nuk na kishe informuar opozitën në kuvend duke e nënshkruar këtë marrëveshje të dëmshme. Nëse kjo marrëveshje kalon është një dëm i madh  ndoshta këto livadhe s’janë ma të mirat në bot por për kosovarët janë të paçmueshme. Nuk do ta shesim asnjë pëllëmbë të territorit për asgjë. Ata që kanë kapur shtetin po donë me arrogancë me qu në ratifikim  edhe pse kundër kësaj kanë fol shumë ekspertë duke e dëshmuar që e dëmton Kosovën. Kundër këtij demarkacioni kemi sjell shumë fakte shumë harta”.

Ndërsa anëtarja e Vetëvendosjes Fatmire Kollçaku, shprehu në konferencën për media se edhe deputetët e Lëvizjes do të protestojnë në sallë gjatë seancës kur do të votohet Marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi. /Gazeta Express.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...