Published On: 11 Gusht, 2016

VV: Situata në Kosovë s’do të jetë e qetë

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, ka thënë se situata në Kosovë nuk do të mbetet e qetë nëse nuk largohet projektligji për Demarkacion me Malin e Zi.

“Situata nuk do të mbetet e qetë, aksionet tona do të radikalizohen. Fajin dhe përgjegjësinë do ta merr Qeveria e Kosovës”, ka thënë Çaushi në Interaktiv të KTV’së.

Çaushi, i cili gjendet në arrest shtëpiak, pasi hodhi gaz lotsjellës në ambientet e Kuvendit të Kosovës, ka paralajmëruar se VV do të pengojë çdo tentim për kalimin e kësaj çështje, e këtë do ta bëjë brenda mundësive të saj.

Hedhjen e gazit brenda komisionit ai tha se e ka bërë me vetëdije dhe nuk ka pranuar mbrojtje në gjykatë. Ndërsa opozitarët tjerë thotë se duhet bashkuar dhe jo të kundërshtojnë formalisht.

“Unë nuk mendoj që në një situatë të jashtëzakonshme të sillemi në formë të zakonshme. Është për keqardhje që ka kolegë opozitarë që në vend se të bashkohen me ne, po zgjedhin formë të kundërshtimit formal që nuk është i mjaftueshëm. Nuk kam pranua mbrojtje dhe kam thënë se çdo veprim ka qenë në vetëdijen time dhe se kam qenë në shërbim të vendit, sikur në betimin që japim si deputet”, shtoi Çaushi, transmeton koha.net

Ai, gjithashtu, tha se kushtet në qendrën e paraburgimit kanë qenë të këqija, jo vetëm për personat që shkojnë aty, por edhe për policët.

Republika e Kosovës, sipas Çaushit, është dëmtuar që t’i mbajë këta njerëz në pushtet dhe ata do të bëjnë të pamundurën që mos t’i mbajnë në pushtet, “pas 17 vjetëve do të kthehet shteti te qytetarët”.

Ai në fund ka thënë se Qeveria e Kosovës është vrasësi më i madh.

“Qeveria e Kosovës është vrasësi më i madh, sepse çdo ditë njerëzit vdesin si pasojë e shërbimeve të dobëta nga kjo qeveri”, përfundoi Çaushi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...