Published On: 2 Mars, 2016

VV: Negociatat nuk po sjellin asnjë të mirë për shqiptarët

Në një konferencë për media të mbajtur sot nga Vetëvendosje është shprehur shqetësimi për mungesën e reciprocitetit dhe të drejtave sa i përket teskteve shkollore që dërgohen në Luginën e Preshevës.

Deputeti i Vetëvendosjes, Mytaher Haskuka, tha se negociatat në Bruksel nuk kanë sjellë asgjë të mirë për ne, duke përfshirë këtu fushën e arsimit.

“Vetëvendosje shpreh shqetësimin e thellë për kthimin e librave shqip nga lugina. Negociatat nuk po sjellin asnjë të mirë për ne, duke përfshirë edhe rrafshin e arsimit.”, tha Haskuka.

Në anën tjetër anëtari i kryesisë së Vetëvendosje, Belgzim Kamberi, poashtu ka shprehur shqetësimin duke përmendur se 103 mijë libra shqip janë kthyer mbrapsht.

“103,000 libra shqip janë kthyer andej nga u nisën, 10,000 nxënës kanë mbetur pa tekste në gjuhën amtare”, ka thënë Kamberi.

Kujtojmë se tekstet shqip të destinuara për Luginën e Preshevës nuk u lejuan të kalojnë kufirin nga qeveria serbe.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...