Published On: 12 Korrik, 2016

VV dhe Nisma s’do të lejojnë kalimin e demarkacionit!

Lëvizja Vetëvendosje dhe Nisma për Kosovë, s’do të lejojë në asnjë mënyrë kalimin e marrëveshjes për ndarje të kufirit në mes Kosovës dhe Malit të Zi, me arsyetimin se po i bëhet padrejtësi vendit nga kjo marrëveshje.

Kështu thanë për “Gazeta Blic” dy nga përfaqësuesit e dy partive opozitare në vend, Frashër Krasniqi nga VV dhe Bilall sherifi nga Nisma.

Në një prononcim për “Gazeta Blic” në lidhje me procedimin e marrëveshjes për Demarkacionin në Kuvend, zëdhënësi i VV-së, përsëriti edhe njëherë qëndrimin e partisë së tij, karshi kësaj çështje.
Zëdhënësi i VV-së, Frashër Krasniqi

Zëdhënësi i VV-së, Frashër Krasniqi

Ende nuk ka diçka zyrtare rreth procedimit të demarkacionit në Kuvend. Sidoqoftë, Lëvizja VETËVENDOSJE! nuk do të pranojë në asnjë mënyrë kalimin e kësaj marrëveshje dhe do të bëjë krejt çka është në mundësitë e saj për të parandaluar miratimin e saj. Nuk është e drejtë që Kosova të humbë mbi 8000 hektarë territor. Kjo nuk i është kërkuar asnjërit nga shtetet e rajonit”, tha ai.

Kurse sekretari i Nisma për Kosovë, Bilall Sherifi duke shprehur dyshime mbi atë se, a do të procedohet kjo marrëveshje brenda kësaj jave në Kuvend apo në ndonjë ditë tjetër tha se është më mirë të mos procedohet fare, raporton gazetablic.com

bilall sherifi

Sekretari i Nisma për Kosovë, Bilall Sherifi

Nuk e dimë a do ta sjellin të mërkurën, ndonjë ditë tjetër apo nuk do ta sjellin fare. Kjo çështje nuk është në dorën tonë. Rruga më e mirë do të ishte që të mos e sjellin fare, mirëpo nëse vendosin ta sjellin, kurdo që ta sjellin, deputetët e NISMA për Kosovën do të marrin pjesë në seancë për ta kundërshtuar versionin e marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi. Për Nismën kjo marrëveshje shumë e dëmshme për Kosovën vazhdon të mbetet e pa pranueshme”, tha Sherifi.

“Gazeta Blic” ka kontaktuar edhe anëtarin e kryesisë së AAK-së, Muharrm Nitaj, në lidhje me këtë çështje por ai nuk ka qenë i gatshëm të jap një përgjigje.

Kujtojmë se sot u raportua në media se Qeveria do të mblidhet të mërkurën në orën 10:00 dhe do të miratojë e procedoi në Kuvend marrëveshjen me Malin e Zi.

(Gazeta Blic)

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...