Published On: 7 Janar, 2016

Vulin në Pejë, këtu festa e Kërshëndellave nuk festohet

  • Ministri serb Aleksandar Vulin ka uruar besimtarët për Kërshëndella dhe ka vlerësuar se gëzimi i festës në Kosovë prishet për shkak se nuk dihen bërësit e krimeve ndaj serbëve.

Vulin ka marrë pjesë në liturgjinë e mbajtur në Patrikanën e Pejës dhe nga atje ai i ka kërkuar bashkësisë ndërkombëtare që të krijohen kushtet për kthimin e serbëve në Kosovë.

Ministri Vulin, i njohur me deklaratat provokuese ndaj Kosovës dhe me vizitat e tij në të me leje e pa leje nga Qeveria jonë, i ka thënë tanjugut se gëzimi i kësaj feste është prishur me, siç e ka cilësuar ai, dhunën e djeshme në Gjakovë, përpjekjen për vrasje në Gorazhdec, duke shtuar se “gëzimin e kësaj feste me vite e prish fakti se nuk dihet kush i ka bërë krimet e tmerrshme në Kosovë ndaj më shumë se 1000 serbëve qëkur në Kosovë ka ardhur bashkësia ndërkombëtare”, transmeton Koha.net.

Në kremtimin e Kërshëndellave ortodokse në Pejë ka marrë pjesë kryetari i Listës Serbe Sllavko Simiq,sekretari shtetëror në Qverinë e Serbisë, (ish-ministri për Kthim e Komunitete në Qeverinë Kosovës) Aleksandar Jabllanoviq dhe disa deputetë serbë të Kuvendit të Kosovës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...