Published On: 25 Dhjetor, 2015

Vuçiqit nuk i pëlqen deklarata e ambasadorit amerikan mbi antarësimin e Kosovës në OKB

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka reaguar sot ndaj deklaratës së ambasadorit amerikan në Beograd, Michael Kirby, i cili dje tha se normalizimi i marrëdhënieve Serbi – Kosovë do nënkupton antarësimin e kësaj të fundit në OKB.

Duke komentuar këtë deklaratë Vuçiq sipas gazetës “Novosti” ka thënë se ai respekton politikën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por Serbia e ka politikën e vet, e që kurrë nuk do të pajtohen me antarësimin e Kosovës në OKB.

Ai ka thënë se nuk është e lehtë për të që si një kryeministër i një vendi të vogël t’i kundërpërgjigjet një vendi superfuqi siç janë SHBA-të, por pavarësisht kësaj Serbia do të vazhdojë të qëndrojë në rrugën dhe politikën e saj.

Vuçiq tha se qëndrimi i ambasadorit Kirby nuk është ndonjë risi shumë e madhe, pasi Shtetet e Bashkuara e njohën pavarësinë e Kosovës në vitin 2008, por Serbia këtë kurrë nuk e pranoi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...