Published On: 4 Prill, 2016

Vuçiqi dhe histerikët

 

Nga Jon Leka

Vuçiçi nuk gënjeu asgjë. Ai foli të vërtetën serbe. Ai dhe e gjitha kasta aktuale qeverisëse e fqinjit verior vërtet besojnë se Serbia, nëse jo dekadave që vijnë, atëherë, dikur pas do qindra viteve do të bëhen forca prima e Gadishullit, në mos e mbarë botës. Edhe shqiptarët kanë tonelata njerëz që ende funksionojnë siamezçe me këtë mendësi. Megjithatë Serbia është vendi i vetëm i rajonit që këto iluzione ireale dhe mesjetare ende i mban në kushtetutë dhe dokumentet tjera mbi të cilat u rri lapidar shteti si piramidë paranojash. Deviza është e njohur: aty ku jeton një serb dhe ku ka një manastir, serbi duhet ta ketë fjalën. Doktrinë pra që implikueshëm sugjeron jo vetëm Adamin dhe Evën të jenë nga Llazarevaci, por edhe përbetohet se s’ka paqe pa u kthyer në çastin kur bota t’ia nis nga fillimi, jo nga Edeni apo xhehenemi por nga, të themi, Leposaviqi.

Për të kuptuar këtë lloj gjendje të serbëve ju preferojmë të lexoni studimin e Ludwig Quidde (1894) mbi Kaligulën dhe çdonjërin version të historisë së Napoleonit para dhe pas Waterloo-së.

Vuçiçi është pra automati mobil, i autorizuar i shtetit për të furnizuar, sidomos serbët ende të «paçliruar», me këto iluzione. Këtë e bëri me përpikëri ai gjatë vizitës në Kosovë. Besnik i kushtetutës dhe politikës së shtetit që përfaqëson. Dhe konform kësaj ëndrre ai tha se «Serbia nuk do të lejojë të flitet për Trepçën në Bruksel» dhe se «Liqeni i Gazivodës nuk do të jetë kurrë i shqiptarëve». Dhe këto deklaratat qëndrojnë qindpërqind: S’ka pse të ftohet Serbia në biseda ku diskutohet e ardhmja e pronave të ndonjë shtetit tjetër. As Brukseli nuk vendos për menaxhimin e fabrikave të djathit në Zvicër. Nëse po atëherë le të llafosen se nuk i ndal kush! Edhe Liqeni i Gazivodës nuk do të jetë kurrë pronë e shqiptarëve, por i qytetarëve të Republikës së Kosovës dhe këta janë, gjithë ata që jetojnë aty. Veçimi domethënë nuk tha asgjë që s’është e logjikshme.

II.
Reagimi i qeverisë kosovare u vonua, ndërsa ai i analistëve erdhi si zakonisht: si raketë dhe lolçe. Shumica kërkonte ulurishëm që primatët shqiptarë t’i përgjigjen Vuçiçit me të njëjtin ton dhe me përmbajtjen e ngjashme, në stilin: «Bac, jem ilira e jem teuta…ju keni ardhur nga Karpatet» apo me teza të sojit. Po kjo nuk është realopolitika. As ajo që u shpreh në formën «destruktivo primitive» (sikur primitivja apriori të jetë destruktive?!) nga disa funksionarë që retorikën e kanë keqkuptuar si kombinatorikë termesh për ta përdorur në rastet kur s din çka të thuash.
Interesant patjetër që «publicistët dhe analistët», si kategori e paguar dhe angazhuar për të vrarë trurin që ta shtyjë opinioni përpara, në vend se të kërkojë nga klasa e saj politika që mos të sillet si Vuçiçi, i thonë asaj; «o bëhuni si Vuçiçi dhe Nikoliçi o shporruni»!

III.
Një reagim megjithatë duhej, së paku për të qetësuar gjakrat që i ndezin oreçast etnonacionalistët brenda taborit të vetë kosovarëve. E ai duhej t’i adresohej BE-së dhe Ndërkombëtarëve në formë pyetjeje: si ka mundësi të nisen bisedime me një vend që ende mban në vepër kushtetuta ekspansioniste dhe luftënxitëse ndërmjet popujve? Dhe gjatë pritjes së ndryshimit të situatës të dërgonte njoftimin: për shkak të retorikës mesjetare, luftënxitëse dhe për të ruajtur paqen ndër etnitë dhe kulturat në territorin e Republikës së Kosovës, Qeveria ia ndalon hyrjen çdo primati serb të kësaj kategorie. Jo parulla destruktivo-primitive por arsyetime të bazuara në arsyen e ruajtjes së paqes dhe konform ligjeve të Republikës.

IV.
Kosova u nda njëherë e përgjithmonë nga Serbia ngase njerëzit e saj nuk kanë asgjë të përbashkët me atë shtet. Veçanërisht nuk kanë dhe nuk duan t’i kenë mendësitë dhe paranojat e tyre. Imitimi i politikave të djeshme dhe aktuale serbe nga çdo politikë shqiptare do të ishte më fatalja e mundshme! Le të rrinë serbët serbë e kosovarët shqiptarë! Natyra i ka bërë kështu!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...