Published On: 10 Gusht, 2016

Vuçiq nuk injoron fuqinë shqiptare, thotë se janë popull në rritje

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka filluar të ndryshojë diskursin politik, veçanërisht kur bëhet fjal për raportet me shqiptarët.

Kjo po ndodh në prag të votimit të parlamentit të Serbisë për formimin e kabinetit të ri në këtë vend.

Vuçiq gjatë një fjalimi në parlamentin serb, është shprehur pro ardhjes së shqiptarëve në Serbi, si mundësi për zhvillim të vendit, transmeton lajmi.net.

Gjithashtu, mandatari për formimin e qeverisë e re serbe, ka thënë se me shqiptarët duhet të negociohet, pasi që janë popull në rritje.

Duke u bazuar në raportimet e fundit në disa media serbe se shqiptarët e Kosovës po e shtojnë interesimin e tyre për të blerë prona në Serbi, Vuçiq e vlerësoi këtë si fenomen të dobishëm për vendin e tij.

“Duhet të luftojnë që të kemi sa më shumë shqiptarë në Serbi, në mënyrë që ata t’i shpenzojnë parat e tyre këtu”.

“Shqiptarët janë një popull në rritje dhe se me të duhet të bisedohet për të gjetur zgjidhje”, ka thënë Vuçiq.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Vucic e ka dosjen e gatshme te shqiptareve, te shkruar nga paraardhesit e tij te shkathte e gjate 100 vite , dhe aty shkruan se shqiptaret po i morre me te mire dhe po ua rrite mendjen se dicka ata vlejne dhe jane te rendesishem ose , po u dhe prona dhe poste me ta s mund te kete problem..!!!.ata , pra shqiptaret , edhe Beogradin e clirojne nga turqit dhe ua dorzojne serbeve peshqesh sepse serbet , kohe me pare i kishin ngrit ne kup te qiellit shqip. duke u thurur lavdata e dokrra tjera te ngjajshme
    Pse u vrane 17 vite me pare 15.000 shqiptar civil te pafajshem , pse u dogjen nga hordhite serbe mbi 120.000 shtepi e pasuri e shqiptareve , pse po mbahen edhe 1653 mbetje mortore ne varrezat masive ne teritorin serb , pse u dhunuan mbi 20.000 gra , vajza e nena shqiptare ose psr Serbia i bene Kosoves obstrukcione nder me kriminalet ne arenen nderkombtare s ka fare rendesi, e rendesishme eshte qe shqiptaret ti lavderoje Vucici dhe , kaqe e pate kjo pune

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...