Published On: 28 Janar, 2016

Vuçiq i “vardiset” Merkelit, flet për një konflikt të ri në Ballkan

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i ka dal në mbrojtje kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, në kohën kur ajo po përballet me kritika brenda dhe jashtë vendit, për shkak të krizës së refugjatëve.

Në këto kohë të vështira për kancelaren Merkel, Vuçiq po shfrytëzon rastin që të fitojë simpatinë e saj përmes lavdratave që po i bënë për të.
Në një intervistë për gazetën gjermane “Zeit”, Vuçiq ka thënë se Merkel po kritikohet në kohët më të vështira.
“Kam dëgjuar se kohëve të fundit janë shtuar kritikat ndaj Merkelit, edhe fyerje. Ky është një gabim. Merkel mbështetë fuqishëm vlerat evropiane. Përderisa kishin nevojë për para, gjithmonë ia shtrinin dorën, ndërsa tani askush nuk dëshiron ta paguaj koston, gjë që është keq”, ka thënë Vuçiq, transmeton lajmi.net.
Në këtë intervistë ka kërcënuar edhe me mundësinë e nxitjes së një konflikti të ri në rajon.
“Duke pasur parasysh se në Ballkan ka nisur Lufta e Parë Botërore, mundësia për një konflikt të ri ekziston. Unë gjithmonë e kam parasysh këtë fakt”, ka thënë kryeministri serb.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...