Published On: 5 Korrik, 2017

Vuçiq heq dorë nga “Betimi për Kosovën” – paralajmëron ndryshime kushtetuese

Si president i Serbisë u betua duke lexuar preambulën e Kushtetutës së Republikës së Serbisë aty ku Kosova përmendet si pjesë e Serbisë, por Aleksandar Vuçiq tash po planifikon ta ndryshoj pikërisht preambulën.

Edhe pse nuk e ka përmendur nëse kjo ka të bëjë me Kosovës, Vuçiq për një agjenci ruse tha se dëshiron t’i bëjë këto ndryshime ëpr të ta bërë një Kushtetutë moderne që do të jetë e tillë prej 50 deri në 100 vjet.

Megjithatë, Beogradi zyrtar duket se gradualisht po ndryshon qasjen ndaj Kosovës.
Presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiq sipas njohësve të marrëdhënieve ndërkombëtare në Prishtinë, vlerësojnë se kjo qasje është detyrim i Serbisë drejt anëtarësimit në BE.

Kuvendi i Gjilanit miratoi emrimin e rrugës: "Mërgimtarët e Gjilanit" në shenjë nderimi e falënderimi për kontributin e juaj për Lirinë, Pavarësin dhe Republikën! #Mirësevini n'shpi!
A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...