Published On: 7 Tetor, 2016

Vucic: Nëse votohet ligji për ‘Trepçën’, nuk kemi si të bashkëpunojmë me Prishtinën

Kryeministri serb, Aleksandar Vucic ka deklaruar se në rast se Kuvendi i Kosovës miraton ligjin për ‘Trepçën’ nuk e di se si Prishtina zyrtare do të bashkëpunojë me serbët e Kosovës dhe me autoritetet në Beograd.
Aleksandar Vuçiq ka deklaruar edhe se për telekomunikacionin në Kosovë pret vazhdimin e bisedimeve me zyrtarë evropianë dhe me ata të Kosovës.

“Do të kemi edhe shumë kontakte, do të përpiqemi nëse mund të ndreqim diçka dhe do të shohim nëse çdo është trajtuar”, ka thënë Vuçiq.

Në planin veprues për telekomunikacionin në Kosovë, Vuçiq ka thënë se problematike janë pikat 9 e 11 që kanë të bëjnë me stacionet bazë dhe me pronën.

“Nëse kjo është ajo në bazë të së cilës vendoset rregulla edhe në të gjitha fushat tjera, atëherë pasuria automatikisht u takon atyre dhe mund të themi : Mirë u pafshim Trepçë, Gazivodë dhe Valaç’”, ka thënë ai, njofton b92, duke shtuar se nëse merret vendimi për planin veprues, ai edhe do të kumtohet.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Gallabi thotë:

  Mendësia zyrtare politike, shtetërore dhe kishtare kinse ortodokse “Shën” savjane serbe, ka mbetur ajo e vjetra

  Reagimet, përditë më nervoze të nërthojsave (ndërgishtëzave) serbomëdha, kontrabandë edhe brenda strukturave institucionale të lodhura të Kosovës, paralajmërojnë ditë të nxehta dhe me plotë rreziqe, në një të ardhme të afërt.
  Nga reagimet që zakonisht të cilave u vije erë e shovinizmit mesjetarë serbomadh,kujtoj se është e mjaftueshme të veçohen disa nga këto qe po ndodhin së voni, sidomos:
  -Kur ato po përcillen me bllokim të rrugëve, fillimisht në aksin rrugor Mitrovicë-Leposaviç, gjoja në shenjë të kundërshtimit të Ligjit për Trepçën, të proceduar në qeveri dhe më pas në Kuvendin e Kosovës;
  -Kur ato po përcillen edhe me paralajmërimin e bllokimit të të gjitha vendkalimeve kufitare Kosovë-Serbi, gjoja në shenjë të revoltës, kinse për mos zbardhjen e fateve të të pagjeturve serbë, të zhdukur gjatë luftës kundër pushtuese të cilën u detyruan ta bëjnë shqiptarët në vitet 1998-1999;
  -Kur ato përcillen me kërcënime luftënxitëse nga politika serbomadhe e Beogradit zyrtar, se gjoja do të ndërmerren veprimet e nevojshme për kontrollin e plotë të “pronës” serbe-Trepçës; se do të kërkojnë thirrjen urgjente të KS të OKB. Krejt këto në shenjë të kundërshtimit të zbatimit të Ligjit për Trepçën, të aprovuar nga Kuvendi i Kosovës. Sepse, ky Ligj gjoja na qenka rrezik serioz për pronat e “ligjshme” të Serbisë në Veriun e Kosovës; se në KS të OKB do të parashtrohen jo vetëm “shkeljet” e Rezolutës 1244, nga shqiptarët e Kosovës, por edhe rrezikimi i popullatës serbe në trojet e “saj” në Kosovë, kinse nga terrori që ushtrojnë shqiptarët në vazhdimësi ndaj këtij minoriteti…
  Padyshim, të gjitha këto veprime jo vetëm provokuese, por tejet agresive të politikës serbomadhe, të orkestruara nga Beogradi zyrtar, jo edhe pa mbështetje nga aleatët tradicional të tij, lakuriqësojnë një të vërtetë ogurzezë, jo vetëm për popujt e Ballkanit, por edhe më gjerë. Sepse këto veprime histerike dëshmojnë, se mendësia zyrtare politike, shtetërore dhe kishtare kinse ortodokse “Shën” savjane, ka mbetur po ajo famëkeqja-ajo memorandumeve të epokës së çetnikizmit fashist millosheviqist. Siç dihet, ky Memorandum prodhoi veprimet ( si të ashtu quajturat “dogodio se narod”, “jogurt revolucija”, “anti birokratska revolucija”, “ balvan revolucija”…etj) e që të gjitha këto rezultuan me lumenj lotësh dhe të gjakut kroat, boshnjak dhe shqiptar. Natyrisht edhe të atij serb, por në përmasa shumë më të vogla !
  Këto zhvillime me imponojnë drojën, se gjendemi përball shumë rreziqeve reale dhe me pasoja të pa parashikueshme.
  Këto zhvillime me plotë rreziqe që po ndodhin kohëve të fundit, pashmangshëm tek njerëzit e arsyeshëm imponojnë pyetjen: Çfarë janë reagimet e institucioneve shqiptare, të mandatuara me verdiktin e votës së lirë, për të qenë sa më të përgatitur për t’u përballur me sa më pak pësime me rreziqet reale, në një të ardhme të afërt, të cilës do shkallë të rrezikshmërisë qofshin ato?
  Kujtoje se përgjigja më qëndrueshme në këtë pyetje, do të ishte ajo përgjigja e famshme e Fishtës, ndaj pyetjes së ngjashme (e modifikuar): Ne shqiptarët vazhdojmë hamë “fiq e kastraveca”, pa u brengosur çfarë po ndodhë në fqinjësi!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. haku thotë:

  Per marredheniet Kosove-Serbi te cilat aspak nuk jane ne favor te shqiptareve pergjegjesine e mbajne kosovaret. Ne rend te pare bisedimet jane bere ne rangun Beograd-Prishtine e jo Kosove-Serbi.Pastaj pala kosovare eshte futur ne bisedime edhe per gjerat te cilat jane ceshtje kryekeput te Kosoves.E kemi pyet Serbine se cfare numri t’i vejme veturave. E keemi lejuar t’i marre dokumentet civile dhe ne vend se ta padisim Serine per genocid, sepse marrja dhe zhdukja e dokumenteve te tilla paraqet nje lloj genocidi, ne pranojme qe Serbia te na ktheje kopjet e dokumenteve. Nencmim total apo jo. Vete jami fajtor se nuk bisedojme nga pozita e barabarte por nga inferioteti e necmimi. Reciprociteti nuk perdoret askund, Tani me te drejte Vucic konsideron Trepcen si pauri sere per te cilen Serbia duhet te pyetet.Nesre Serbia do te pyetet per cdo pellemb toke shqiptare.E ne a guxojme te kerkojme token tone ne Toplice? A guxojme t’i thome Vucicit qe t’ia kthej toka e uzurpuara te shqiptareve nga kolonistet serbe? A kemi guxim te kerkojme kthimin e “muhaxhereve” shqiptare ne Krahinen e Toplices? A guxojme t’i thomi Jabllanovicit dhe te gjithe jabllanoviceve tjere qe me pare te kompenzoje demet e shkaktuara nga paramilitarizmi serbe e pastaj te viej ne Gjakove apo kudo tjeter ne Kosove?!
  A guxojme t’i themi Europes se stabiliteti ne Ballkan nuk mvaret nga shqiptaret dhe se Plani i Ahtisarit eshte kusht destabilizues per shqiptaret. Nese Serbia pranon te njejtin plan atehere jemi te barabarte.
  Ne jemi injorant per kete nuk kemi guzim t’i themi Europes se nuk heqim dore nga te drejtat e barabarta kombetare me ato te kombit serb. Nuk eshte e drejte qe serbet te kerkojne komuna serbe e te njejtin mos t’ua lejojne te tjereve. Per kete Ballkani nuk mund te pret stabilitet te qendrueshem.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. fery thotë:

  Po z.Vuciq ,mirupafshin Trepce, mireupafshim ne Liqenin e Ujmanit ,Telekomunikacion…mire u pafshim ose , lamtumire Kosove.
  Keshtu tha Millisheviqi yte z.Vuciq diten kure ia nisi aparthejdit ne Kosove dhe kure filloi luften e pergjakshme kunder popullit te pambrojtur shqiptar te Kosoves gjoja sepse po u rezikoheka egzistenca e serbeve te Kosove por qe ne te vertet z.Vuciq ,mbrapa perdes se gjoja rezikimit te egzistences se serbeve re Kosoves fshihen pikrisht pasurite nentoksore te Kosoves te cilat ne shqiptaret i quajme Trepca ,pasurite mbitoksore te Kosoves qe eshte liqeni i Gazivodes nga i cili mund te furnizohet me uje gjithe Shumadija e juaj z.Vuciq sepse, ne e dijme se pase 30-40 vitesh pra , lufta nuke do te behet per xehe por ,lufta do te behet per uje dhe ,gjithesesi z.Vuciq , Millosheviqi e nisi gjenocidin kunder shqiptareve per pushtimin e gjithe teritorit te Kosoves , qe ate ta kolonizoje me serb duke i debuar paraprakisht shqiptaret sikur qe edhe ndodhi me 1999 ashtu si vepruan ngjajshem paraardhesit e tuaj gjate gjenocidit ndaj shqiptareve te Toplices dhe Sanxhakut te Nishit ne acarrin e dimrit te vitin 1876/ 77.
  Keto dhe shume gjera tjera dikur i dinit vetem ju z.Vuciq ,tashe i dijme edhe ne dhe ,ju tani e dini se ne e dijme qellimin tuaj te fundit e qe eshte ne cdo forme ose menyre ju doni te zgjeroheni deri ne brigjet e bredetit adriatik shqiptar ku si pengese ose bariere e pakapercyeshme , perpara ju ka dale Kosova.
  Kjo cfare doni ju z.Vuciq nuke ka shanse te kaloje andaj , nji keshille shume dashamirese e imja per ju do te ishte qe me mire te perqendroheni ne problemet brenda shtetit tuaj serb kurse Kosoven ta leni njiher e pergjithmone te qete sepse , kjo do tu kushtoje me serbeve dhe Serbise sa ne shqiptareve por ,ju mund te vazhdoni me te vhetren dhe , zgjedhja do te jete e juaja sikur qe edhe faturen ju do ta paguani z.Vuciq

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...