Published On: 14 Dhjetor, 2015
Bota |

Vriten dy persona nga përleshjet mes policisë turke dhe protestuesve kurdë

Dy protestues janë vrarë sot gjatë një përleshje me policinë në qytetin turk të banuar kryesisht me kurdë, Diyarbakir, kanë thënë zyrtarë të sigurisë.

Dy të rinjtë, 21 dhe 25 vjeç, u vranë gjatë përleshjeve me policinë gjatë proteste të mbajtur në kohën e orës policore e cila mbretëron në këtë rajon që nga 2 dhjetori.

Rrethanat e vdekjes së dy personave ende nuk dihen. Dy të tjerë thuhet se janë plagosur deri mbi 40 janë arrestuar.
Policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe ujë me presion për t’i shpërndarë protestuesit të cilët kërkonin të marshojnë drejt një zone të rrethuar nga policia.
Qeveria turke e ka nisur një ofensivë të pamëshirshme që synon ta dëmtoj partinë e ndaluar të Punëtorëve të Kurdistanit, e cila i ka organizuar disa sulme ndaj forcave të sigurisë në Turqi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...