Published On: 3 Maj, 2016

Vrasjet politike: Xhevat Jusufi, u vra në pritë nga komandantët milioner, pasi nuk pranoi ta heqë foton e Rugovës!

Një nga rastet e rralla, që thuajse nuk u trajtua kurrë nga asnjë media, veç nga miq apo të afërm, është rasti i Xhevat Jusufit, i cili u vra haptazi për shkak se nuk ju bind urdhrave për heqjen e fotografisë së presidentit Ibrahim Rugova nga zyra e tij e shtabit ku luftonte në Shalë të Bajgorës.

Ai u vra sepse nuk u tërhoq edhe pas marrjes në pyetje. Vendi ku iu bë prita sipas luftëtarëve të kohës, ishte zonë e çliruar, dhe nuk kishte forca serbe. Të vetmet forca që mund të lëviznin ishin ato të UÇK-së. Fakti se ai u ekzekutua me shpejtësi, vetëm pak momente pas daljes nga selia e Shtabit të UÇK-së, i implikon këta udhëheqës, që të dëshmojnë se pse dhe çka është kërcënuar, dhe madje se kush mund ti jetë vënë pas.
Xhevat Jusufi kishte lindur me 5 gusht 1953. Ai pas luftës u shpall hero ndoshta me propozimin e atyre që morën pjesë apo e porositën atentatin e tij.

Madje ata i kanë bërë edhe një përmendore. Realisht Xhevati i meriton të dyja nderimet, por nuk e meriton ai dhe familja e tij, që këto nderime të vijnë nga këta njerëz.

Ai i është bashkuar UÇK-së në prill të vitit 1998, në rajonin e Shalës.

Pasi kishte dëshmuar ë në fillim trimëri dhe aftësi organizative emërohet ndihmës komandant për logjistikë i Zonës Operative të Shalës.

Sipas raportimeve të krahu të ‘komandantëve’, ai u vra në një detyrë nga pusia më 3 janar 1999 në afërsi të Smrekonicës.

Në atentatin e 3 janarit 1999, në Smrekonicë në të cilin u vra ndihmëskomandanti për logjistikë në ZOSH, Xhevat Jusufi (tash Heroi i Kosovës) u plagos shumë rëndë Zymer Halimi-Besi, ish zëvendëskomandant i Brigadës 141 “Mehë Uka” (gjeneral i TMK-së dhe FSK-së).

“Xhevat Jusufi, i cili ishte komandant në shtabin e Bares, për vizitë i shkoi Jakup Krasniqi me Rrahman Ramen, të cilët i dhanë urdhër “hiqe atë mut prej atyhit”, fjalën e kishin për fotografinë e Rugovës që Xhevati e kishte në mur.

Ky i pyet se “kush hamomin jeni ju që vini këtu në shtab timin dhe më komandoni se çka me ba, kur qe sa muaj asnjë fishek të vetëm nuk ma keni dërguar”!, rrëfen një burim për SHQIPTARI.EU.

Por, ajo që ndodhi të nesërmen përputhet plotësisht me kërcënimet, me urdhrat për ekzekutime dhe me listat që hartonin anëtarët e Shtabit të “Rognerit”.

Të nesërmen e thërrasin në ShP në Likovc ku edhe atje përlahet me ata.

Duke u kthyer rrugëve të sigurta ka Pasoma, e vrasin në pritë “kinse shkiet dhe Lul Broboniqi”, por vetëm ky vritet e jo edhe shoqëruesi i tij”, i cili gjendej në të njëjtin automjet. Edhe pse plagoset rëndë.

A do të hetohet kjo vrasje nga Gjykata speciale, mbetet të shihet, por ky është nga rastet më flagrante të vrasjes për bindje politike, pas konfliktit verbal.

Vetëm 5 ditë më vonë nga atentati, më 8 janar 1999, nga njësite të UÇK-së, u zunë robër 8 ushtarakë serbë (një skuadër) të ushtrisë jugosllave. Dhe ata u trajtuan si robër lufte dhe thuhet se mahnitën botën.

Pas vrasjes së ndihmëskomandantit të Logjistikës për Zonën Operative të Shalës, Xhevat Jusufi dhe plagosjes së Besit-zëvendëskomandant i Brigadës 141 “Mehë Uka”, në krye të Njësisë Speciale u emërua komandant Shemi, i cili vuri në veprim gjithë njohuritë që kishte në artin luftarak. – Vijon – SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/bujar-bukoshi-spiun-i-udb-se-dhe-kos-it-pohon-gazetari-eftimov/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...