Published On: 1 Maj, 2016

Vrasjet politike i bëri SHTABI i UÇK-së i bashkëpunëtorëve të UDB-së serbe! Edhe Rugovën e donin të vdekur

Këta që luftonin dhe rrihnin, torturonin dhe vranin njerëzit e presidentit Ibrahim Rugova dhe të LDK-së, në emër të patriotizmit sipërore të shenjtë, tani po rezultojnë bashkëpunëtorë të UDB-së, të dokumentuar, legalisht dhe moralisht e praktikisht.

Azem Syla, njëri prej figurave kryesore të PDK-së, deputet në Kuvendin e Kosovës deri tani, tashmë ndodhet në paraburgim një muajsh, për krime ekonomike.

Por, ndërsa po zhvilloheshin hetimet, ai rezultoi se kishte një bashkëpunëtor të UDB-së serbe, i cili kishte një të kaluar kriminale tejet të rëndë gjatë luftës në Kosovë.

Ndërsa, hetimet e çuara më tej nga Gazeta Shqiptari.Eu, dëshmojnë sipas dokumenteve të deklasifikuara të inteligjencës perëndimore, se ky ishte bashkëpunëtor prej vitesh i UDB-BIA-s së bashku madje me grupin e tij, skuadrën e vrasësve.

Mbetet të shihet nga hetimet e ardhme që do të zhvillohen për Gjykatën speciale për të dyshuarit e tjerë, Xhavit Halitin, Kadri Veseli, Elmi Reçicën etj., se sa prej tyre ishin bashkëpunëtorë të UDB-së, ndërkohë që për presidentin Hashim Thaçi dihet botërisht se punonte për Francën, DGS-në.

Por, tashmë është e qartë se ata që vranë heronjtë kryesor dhe figurat e shquara kombëtare, por edhe të gjithë të vyeshmit e tjerë, se ishin në shërbim të interesave serbe dhe jo në interes të kombit dhe Kosovës.

Këta e keqpërdorën në mënyrën më të keqe idenë për liri, idenë për çlirim nga Serbia, dhe abuzunë me gjënë më të shenjtën petkun e luftëtarit për liri.

Tashmë nuk ka asnjë dilemë se ata që e vranë ministrin e luftës Ahmet Krasniqin, Enver Malokun, Xhemail Mustafën, por edhe të tjerë si Sadri Ramqën, Ilir Kounushecin, Haki Imerin, Rracët, dhe plot e përplotë të tjerë, ishin në shërbim të Serbisë.

Madje këta e kishin hartuar një listë të gjatë me vrasje që shkon mbi një mijë veta, e në krye të saj ishte presidenti Ibrahim Rugova, ndërsa akuzën për tradhti dhe kërcënim që të mos kthehej i gjallë në Kosovë në emër të këtij shtabi e kishte shpallur gjatë bombardimeve Jakup Krasniqi.

Por, sot ende asnjë prej tyre nuk po kërkon falje! SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ja-kush-vriste-pas-shpine-kuadrot-ushtarake/

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Lajm thotë:

  Padyshim keto vrasje ngjajne me lifted vllavrasese the partizanve shqiptare kunder forcave nacionaliste te asaj periudhe, apo dhe me ngjarjen famkeqe te Tivarit.
  Per fat te keq UÇK u drejtua nga majtiste te thekur-enveriste. Kujtoj qe asokohe ata nderonin me grusht; simbol i komunizmit dhe I enveristve.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. Sinan Kastrati thotë:

  I nderuari Leci, posa e lexova komentin tend, pjese nga libri yt te cilin nuk e kam lexua dhe me deshire do ta lexoja, po ta kisha si dhe do ta sistemoja ne biblioteken time (te re) e modeste ne Suedi.
  Une kam lexus dhe kam takua personalisht disa ish deputete te Kuvendit te dal nga Zgjedhjet e 1992. Edhe une isha nje nga kandidatet per deputet te atyre zgjedhjeve. … E tash: Skender Zogaj ka disa shkrime per Gjergj Dedaj, pastaj Veli Bytyqi nje fejton te gjate, ne disa vazhdime … Zoteri Leci, Hashimi nuk i ka burgos vetem ata dhe ai nuk ka qene i vetmi. Une kam nje shkrim ne disa vazhdime: A kishte lufte clirimtare ne Llapushe? Se shpejti do ta rrumbullaksoj kete shkrim pasi ti takoj edhe njehere disa nga viktimat dhe famuljaret e disa viktimave. Ate do ta (ri) botoj ne Shqptari. Personat qe jane marr ne keto pune te pista i gjen ne shkrim qe e permenda. Pra, perveq Hashim Thaqit, Sabit Gecajt… eshte edhe Fatmir Lima … Nexhmi Krasniqi, komandant ne Prizren etj.
  Zotri Leci, kam shume veshtiresi me Shqiptarin. Po me sulmojne me reklama te ndryshme sa here e hapi komjuterin apo telef. mobil, faqen e Gaz. Shqiptarit. Eshte telef. I trete mobil qe po ne bllokohet.
  Zotri Leci, te pershendes nga Malmö-ja, qyteti me i madh Jugor i Suedise dhe me numrin me te madh te shqiptareve ne Suedi.
  Me keqardhje te informoj Ty i nderuari zotri Leci se edhe ketu, shqipt. nuk jemi te bashkuar ne “shoqata” kulturore etj. Ka edhe te tille qe kane mberrijtur fale gjinshmeruse se tyre e atta … Te tillet ketu dhe ne Kosove, shperblehen.
  Malmö-ja dallohet nga qytetet e tjera edhe me uren ae lidh Köpenhamn-in .
  Zoteri Leci, mjerisjt, ky eshte realiteti qe po na percjell e nuk po na ndahet ndersa ne po i shkojme pas duke brohoritur parullat “Rroftt Tito”, “”Rroft Enveri”, “UCK”, “Hashim”, “Jakup”!!!!!!!!
  Te pershendes nga nje mengjes vertet pranveror, me diell. Tash nga bregdeti po i shikoj anijet e vigla e uren e gjate te Öresundsbron, dallget e detit qe po luajne me aq ritem te njejte sikur kur bejne gara … dhe peshkataret e rralle qe oasksn dal me zene peshq …
  Me fal per gabimet por letrat po i shkruaj nga telefoni qe, une edhe ashtu jam shume i dobt me internet e komjuter. Edhe pse kam kryer dy kurse komjuteri, kurr nuk munda ne e ziterua, siq thot Agolli :kurre nuk u bera sportiste por vetem simpatizues i flakte.
  Sinani, Suedi
  Malmö, 2016-05-03

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)
  • Mal Uka thotë:

   Nuk eshte e besueshme qe te kindapurit, te keqetrajtuarit te jene analfabet Dhe qe hallin e perjetimet e tyre ti vajtojne cymat e halilave si ne
   raste vdekje per te gjallet! ! Keta far te torturarit e paskan lane qe hallin e tyre ta kjaje rohoveci !Thuhet kah ana e jone !Varren qe e shkakton Kryka e pushkes dhe plumi qe del prej saje,Si
   Dhe te mavitit ne trup nga zullumi i hunit nuk e sheron maja e lapsit ne leter hajmeli te hoxh dejuzit !As lotet e vajtuseve si zoja e halilit para gjenazje Por takati i istikamit per te nxerr hak per merak!
   Nkanun te Lekes se Dukagjinit
   Duhet tnihet pushka e trimit
   Kush si del zot vehtevehti
   Ia ka hanger kapsollat dreqi!
   Ruhet nsofer po e djeg perpeqi!
   Shtramon qafen si Rahman Keqi !
   Trimin e burrin nuk e krijon robi
   po ate te tille e ka fale zoti !

   Përgjigjiuni
   Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 3. Xhafer Leci thotë:

  Pjesë nga libri im:
  Të gjithë e dimë dhe duhet ta pranojmë, se udhëheqës të lartë, por edhe delegacione të LDK-së, kanë shkuar në terren, duke udhëtuar këmbë, ku luftohej si në Llap, Shalë dhe Bajgorë etj. Ndërkohë që ata 13 veta, të cilët u keqtrajtuan në Drenicë, fizikisht dhe psikikisht, dhe për pak sa nuk ndodhi zhdukja e tyre fizike. Sikur të mos ishin vëllazërit e Gjegj Dedajt, të cilët iu kërcënuan Bardhyl Mahmutit në Zvicër dhe Rexhep Qosjes në Prishtinë se do t’i vrisin ata dhe të gjithë shokët e tyre, poqëse iu ndodh diçka atyre, të gjithë ata do t’i vritnin. Për këtë rast shkruan edhe dr Z. Cana në veprën “Ditari i robërisë” (2003). Gjegj Deda, me shokë të vet drejtonte, komandonte ushtarë të UÇK-së te cilët luftonin për çlirimin e Kosovës. A nuk ishte ky turpi më i madh i disa anëtarëve të Shtabit, të cilët në vend se të bisedonin për bashkëpunim-koordinim lufte në të gjitha frontet, kur dihet se misioni i udhëtimit të LDK-së atje ishte bashkëpunimi. Kush mban për-gjëgjesi për këtë vepër të turpshme, nëse jo Hashim Thaçi me shokët e vet. Unë personalisht kam biseduar me njërin nga këta 13 vetë të zënë rob nga vëllazërit e vet, drejtues të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së. Në pyetjen time pse po heshtni më? Anëtari i grupit më është përgjigjur se ende është heret duke shtuar se një dite do të shkruhet një libër.. Spekullime ka se kinse i kanë detyruar me dhunë të japin deklarata sipas dëshirës së H.Thaqit, etj. Ato deklarata të dhunshme janë incizuar. Thuhet se janë marrë vesh që mos te flitet më për atë rast të tupshëm etj. Dihet se një ditë do të hapen dosjet, jo vetëm ato që gjenden në Serbi, por edhe ato që i posedojnë shqiptarët në Kosovë gjatë dhe pas luftës.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(8)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...