Published On: 19 Prill, 2016

Vrasja tronditëse e kolonelit, policia për orë të tëra heshti!

Nga Skënder MULLIQI

Disa ngjarje dhe data nga e kaluara kurrë njeriut nuk i shlyhen nga mendja. Unë gjatë këtyre viteve të shtegtimit të Kosovës në liri, kam shkruar shumë për vrasjet politike. Peja për shumë kohë ishte bërë qendër e kronikave të zeza, ishte bërë edhe qytet i ankthit dhe i frikës. Në Dukagjin ndodhën vrasjet më makabre të motivuara politikisht. U vranë shumë personalitete të njohura të jetës ushtarake dhe politike në prita të organizuara. Kësaj radhe dua ta kujtoi vrasjen e kolonel Tahir Zemajt vet i treti, një ndër vrasjet më të rënda të pasluftës. Atë ditë kur ishte vrarë Tahir Zemaj afër Kombinatit të Drurit në Pejë, ende e kam të freskët xhipin ku ishin vrarë koloneli bashkë me djalin e tij Enisin dhe kushëririn Hasan Zemën. I tëri ishte i mbushur me vrima nga breshëritë e automatikëve të kriminelëve, të cilët e përgjakën Kosovën e pasluftës. Bashkë më kolegun, Nazmi Lukaj raportuam për gazetën ku punonim. Për të bërë fotografi nga Prishtina kishte ardhur kolegu Fahredin Spahija. Sigurisht se rrugëtimi nga Prishtina deri në Pejë, zgjatë më shumë së një orë, dhe po aq kishin mbetur në xhip të vrarët, pa ardhur fare policia, edhepse largësia ku janë lokalet e  policisë nga vendndodhja është shumë afër. Gjatë rrugës deri te vendi i ngjarjes nuk i harroi kurrë   fjalët e një plaku me shall të bardhë. “Zoti i mallkoftë ata që bënë këtë vrasje, a vritet një atdhetarë si Tahir Zema”. Kriminelët e errësuan të ardhmen e Kosovës, dhe të ardhmen e brezave që po vijnë. E zbehën imazhin e mirë të Kosovës në sytë e botës demokratike. Dorasit u larguan gjithmonë nga vendi i ngjarjes për mos tu kapur nga organet policore. Vrasja e heroit të Betejës së Loxhës, e kishte mbuluar Kosovën në vajë dhe pikëllim të madh atë ditë. U vra njeriu, i cili e luftoi armikun me krejt mundësitë që i kishte. Ceremonia e tij mortore ishte madhështore rrëzë alpeve shqiptare, siç ishte madhështore edhe vepra e kolonelit. E gjithë magjistralja Pejë –Deçan atë ditë ishte e bllokuar nga veturat dhe mijëra qytetarëve nga të gjitha trojet etnike, të cilët kishin ardhur për t’ia dhënë lamtumirën e fundit. Nga shumë personalitete që kishin ardhur ishte edhe Bujar Bukoshi, ish kryeministër në ekzil. Ndoshta ishte atëherë një paragjykim i imi. Por, disi duke përcjellur këtë ceremoni mortore thash vetë me vete “more ky Bukoshi po rrinë disi si shybeli”. Nuk e di sa e ka ndier ndoshta peshën e përgjegjësisë që ka pasur si kryeministër në ekzil. Ai  që shumë kohë është duke marrë  kritika të ndryshme. Jo vetëm që keqpërdori Fondin e trepërqindëshit, por manipuloi me paratë e popullit duke mos e ndihmuar luftën, dhe duke mos i kryer obligimet financiare të zyrës së presidentit Rugova. Po dalin në shesh punët e pista të tij. Kurrë nuk dha llogari se kah shkuan të gjithë ato mjete financiare dedikuar luftës së armatosur. Vetë heshtja e Bukoshit karshi gjithë këtyre kritikave fletë shumë. Ka ardhur koha që të gjithë përfituesit dhe ata që kanë kryer krime  të dalin para organeve të drejtësisë. Të dalin para drejtësisë të gjithë ata që grabitën paturpësisht për këto vite pasurin e popullit. Të bëhen ndryshime përmbajtjesore në të gjitha sistemet. Të largohen nga postet të gjithë, ata të cilët direkt ose tërthorazi janë të lidhur me krimin dhe korrupsionin. Pa u shkëputur ky zinxhirë i krimit, nuk do të kemi zhvillim ekonomik dhe as stabilitet politik. Po largohen investitorët e jashtëm, të cilët nuk e kanë sigurinë e duhur. Po i largojnë këta investitorë, për ti ruajtur bizneset e tyre, e ku shumë prej këtyre bizneseve i kanë të paligjshme. Me krim te organizuar, korrupsion me abuzime dhe me shtabe milionerësh perspektiva e Kosovës është e mbyllur …

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-zbulohet-liber-i-rralle-per-skenderbeun-foto/

Xajë Çela: Ja si e morëm Kosharen (Video)

 

 

 

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. ILIRIDA ISMAILI thotë:

    VRASEJA E TAHIR ZEMAJT ,DHE SHUME ZEMAJVE TE TJERE ,GJATE lUFTES , DHE PAS , ESHTE TRADHETI KOMBTARE , HSTORIA NUK DO TI FALE KURE TRADHETORET …,

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...