Published On: 26 Mars, 2016

Vrasja e shekullit! Polemikë me Sefedin Krasniqin – Heroi dhe guru nuk janë njësoj

 
“E nderuara zonja Diana Rexhepi,
letrën Tuaj drejtuar Ibrahim Kelmendit e kam lexuar rastësisht, sepse faqen e tij nuk e përcjell. Për këtë kam arsye të fortë. Sidoqoftë, as për të mirë as për të keq, rrugët e mia me t’Ibrahimit s’janë kryqëzuar kurrë, prandaj as nuk kanë nevojë të ndahen sikur rrugët tuaja.
Letra jote ishte shumë prekëse, sepse, Ju, zonjë e nderuar, Ibrahim Kelmendin e kishit ditur për Guru. Mirë ke bërë që i je kthyer heroit tënd – Abesë. Heroi dhe Guru nuk janë njësoj”, shkruan Sefedin Krasniqi.

 

Zotri,

Përsëri po ma përmendni emrin, edhepse nuk Ju njoh, e as kurrë nuk kam dëgjuar për Juve. Me patronizim, haptas Ju mua, në gazetën shqiptari.eu, po ma shpjegoni dallimin në mes sinonimit “Guru” dhe “Hero”? Në emrin tim mu po ma impononi kënd unë e kam pas “Guru”?! Sinonimin që asnjëherë e askund nuk e kam përmend? Hmm…zotëri Sefedin apo si e patët emrin… nuk jam e sigurt që po e dijshit saktësisht domethënien dhe semantiken e sinonimit “Guru”. Sepse, po ta kishit dit, nuk besoj që e kishit përdorur. Jo në këtë kontekst. Jo në kontekstin ku, në letër Ibrahim Kelmendit i drejtohem: “Në mes tjerëve, ke qenë inspirim i imi…..” . Zotëri, shkathtësia e polemikës përmban në vete disa kurthe të vogla. Më e rëndësishmja në atë shkathtësi është që të mos bie polemizuesi në kurth me vetveten, gjegjësisht që të mos i qet në gojë polemizuesit me cilin polemizon, fjalët që ai nuk i ka thënë apo përdorur. Besoj që dhe i madhi Buddha është trishtuar kur dikush e kishte përmendur apo me aq lehtësi e kishte emëruar me titull “Guru”. E as Platoni gjegjësisht Sokrati pa mas ishin trishtu, e mos të flas për Jezu Krishtin. Sepse ajo kishte qenë blasfemi eksplicite. Ngase asnjeri prej tyre nuk i ka patronizuar askujt, asnjëherë asgjë. E ju po patronizoni. Po i lejoni vetes këtë komoditet. Kështu do t’ia bëjmë. Qe, një kërkim nga ju, me vullnet të mirë: Mos e qitni veten më në rend të ditës. Nuk Ju njoh, e as nuk kisha pas dëshirë, pas këtyre prononcimeve Tuaja, të Ju njoftoj.
Sa i përket pjesës së dytë të ekspozitës Tuaj, nuk përzihem. Ajo, si duket, është polemikë në mes Juve dhe vetvetes Tuaj, dhe/apo atyre që i keni apostrofuar në atë pjesë.

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/lista-e-porositesve-te-vrasjes-se-kolonelit-nje-polemike-dhe-pse-permendet-milaim-zeka-ne-kete-vrasje/

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  I nderuar Sefedin Krasniqi , Me vemendje i lexoj shkrimet tuaja po edhe te tgjith te tjerve, kur shkruhet per Kolonelin minister i pare i kosoves ne rrugetim Ahmet Krasniqi!Vallja e dreqnive eshte luajt me muzika shpellash Keshtu 16 vitet e shkuara dielli nuk leshoj nje shkendi drite per zbardhjen e vrasjes e vrasjeve !Aludimi e kerkesa gjitheqytetare nuk po gjejne mirkuptim qe askush
  mos te ngele gjakhupur !! Une mendoj se familjaret e viktimave duhet ta kene fenerin me vehte qe te hallakaten
  shpellat ku rrijne dreqnit e bejne zhurme e terrtavaten
  pa kursyeshem Nuk e dij sa e kupton shprehjen autori: Do epja token e babes Vrastarit !
  Ky reting fjalesh e vret dinjitetin shqipetar Dhe une e
  quaj terror ne ndjenja te familjarve dhe bashkekombasve !
  Sefedin diku eshte permende qejzi ! Dihet se qejz pa vek
  nuk behet ! Duhet takamin e vekut Shuli me peje, shpata e
  berdilat si dhe drugeza te enet ne te djatht e majt sa
  here livrisin nerskamcat Qe te behet i mire qejzi i kunores
  Qe e knon specialja e priteshme qe ua cakton biruc qilerin dreqnive meritor !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
  • Thaqi / GjakovaEmri juaj... thotë:

   I nderuari Mal Uka, Ju falemnderit, Juve dhe artikull shkruesit z. Sefedin Krasniqi për këto rreshta, njëherit, lutem / shpresoj që, një ditë të afert, sa më të afërt të ” zdriten ” këto dhe shumë vrasje ( vlla vrasje ) tjera….?!!! Ne, ka 17 vite jemi ” robër ” të këtyre vrasjeve, edhe pse, shumica nga Ne mendojnë që jemi të lirë…!!! Ju përshëndes, Juve dhe z. S. Krasniqi…. Me nderime M. Thaqi

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Arif Molliqi thotë:

  E lexova leren e Z. D. Rexhepi, si përgjigje një shkrimi të Sefedin Krasniqit. Edhe pse të dy shkrimet i kam lexuar me vemendje, një gjë nuk e kuptova: pse z. Rexhepi duket e trembur….?!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 3. sefedin krasniqi thotë:

  Plotësim … harrova ta them, se nga ata që i ke përmendur vetëm Budha është cilësuar Guru.

  Sefedin Krasniqi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 4. sefedin krasniqi thotë:

  E nderuara Zonjë,

  Është e vërtetë që nuk njihemi. Ç’ti bësh që fjala është publike dhe lexohet edhe nga ata që kemi apo s’kemi deshirë.
  Fjalën guru e kam thënë figurativisht dhe nuk e kam lidhur me asnjë kuptim fatar. Asnjëri nga ata që i ke permendur ti nuk ishin guru, as filozofët e famshëm Sokrati dhe Platoni. Në shkrimin tim emri guru e ka kuptimin e njeriut manipulator të një grupi sektar…, i cili na inspiron (frymëzon) të bëjmë akte të ndyrshme apo të punojmë për një çeshtje. Thjeshtë ta admirojmë më shumë sesa që e meriton! A nuk jeni shprehur kështu « Në mes tjerëve keni qenë inspirimi im »
  Po, Sefedin e kam emrin, prej dashnije më thonë edhe Sef. Në FB me deshirë ia kam shtuar edhe një F që mos ta shkruaj Sefë.
  E vërtetë është se unë nuk jam i njohur sa Ju, e nderuara Zonjë, edhepse Diana Rexhepi më përzihej shumë herë me Diana Tosken herë me Violeta Rexhepagiqin. Të dyjave u kërkoj falje që ua përmenda emrin, pasi as ato nuk më njohin.
  As unë nuk kam kërkuar të njoftohemi. Tashmë jemi njoftuar te Shqiptari.eu. Në rastin tonë, njoftimi Live nuk është aspak i rëndësishëm.
  Pjesën e dytë të shkrimit tim nuk e keni lexuar. Sa po vërej unë, deri në këtë moment Shqiptari.eu nuk e ka publikuar.
  E nderuara Zonjë, kjo polemikë, deri tash, më duket e mirë sepse nuk ka fyerje, ofendime apo sharje siç ndodhin shpesh në mes polemizuesëve shqiptarë që kanë edhe alamet tituj akademik.
  Do të deshiroja të më lexoni ashtu siç kam shkruar dhe pritni derisa ta publikojë Shqiptari.eu shkrimin e plotë.

  Sefedin Krasniqi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...