Published On: 27 Shtator, 2016

Vrasja e Komandant Shqiponjës, mbahet vetëm në arrest shtëpie edhe i dyshuari i dytë

Është lëshuar në burgim shtëpiak Amir Latifi, i dyshuari i dytë i vrasjes së Xhemail Rexhepit, i njohur si Komandant “Shqiponja”, raporton Televizioni Shenja i Shkupit.

Gjykata Themelore e Kumanovës seancën që e kishte paralajmëruar ta mbahej më datë 26 shtator, e mbajti më herët se data e paralajmëruar, respektivisht më datë 23. Ndërkaq, familjarët e Xhemail Rexhepit bëjnë të ditur se kjo gjykatë kishte liruar në arrest shtëpiak të dyshuarin e dytë Amir Latifi, disa ditë para mbajtjes së seancës.

Ndërkohë, televizioni kujton se i dyshuari i parë për vrasjen e komandant “Shqiponjës”, Bajram Limani, u lëshua në burgim shtëpiak një vit pas vrasjes së tij, gjë që, sipas avokatit Marjan Vitanovski, është e palogjikshme dhe një gjë e tillë nuk ka ndodhur ndonjëherë në Gjykatën Themelore të Kumanovës.

E njëjta gjë ndodhi edhe me dëshmitarin tjetër.

Më 23 korrik të vitit të kaluar, në një lokal të Kumanovës, pas një zënke për postin e kryetarit të Degës së BDI-së në Kumanovë, u vra Komandant “Shqiponja”.

Para një viti, takimi mes Komandant Shqiponjës dhe Bajram Limanit për koordinimin e zgjedhjeve brendapartiake, kishe kaluar në një zënkë të ashpër verbale mes dy grupeve, që kaloi në përleshje të përgjakur, që la të vrarë Xhemail Rexhepin dhe disa përkrahës të tjerë të tij janë plagosur.


Xhemail Rexhepi, Komandant Shqiponja
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...