Published On: 7 Shkurt, 2016

Vrasja e Kolonelit! Bukoshi dhe shteti shqiptar po aq të dyshimtë sa disa “komandantë” (Video)

Tre miqve, tri gjeneratave në tri luftëra, në tri shtete, kundër shkaut! (4)

 • “Ata që e vranë Ahmet Krasniqin në Tiranë, e kanë vra vizionin e Metush Krasniqit për çlirimin e Kosovës” (Sabri Novosella).

 

Për vrasjen e kolonelit dëgjova nga Ramë Ademi, një fqinj imi nga Rugova e Pejës, pasi u ktheva nga një kurs kompjuteri që e vijoja në Halmstad, qytetin buzë Tylesandit ku jetoja.

 

Familja e Ahmetit do të ketë mbështetje institucionale

 

Për vrasjen e tij nuk di më shumë nga ajo që është thënë e publikuar në media … Thirra Behxhetin në Gjermani dhe i shpreha ngushëllimet e mia. Thirra edhe Muhamet Shatrin, kryetar i komisionit për 3%-shin në Skandinavi. Nga ai kërkova numrin e tel. të ministrit të financave, Isa Mustafës. Në numrin që thirra në Gjermani mu lajmërua Ministri i Drejtësisë, Halit Muharremi me të cilin fola për (vrasjen) e Ahmetit. Dëshiroja të dija sa më shumë për atë që kishte ndodhur në Tiranë. U interesova për Familjen e Ahmetit dhe mora premtime nga Ministri se Familja e Ahmetit do të ketë mbështetje institucionale. Për mua edhe sot, Bukoshi dhe ”qeveria” që udhëhiqte ai është po aq e dyshimtë sa edhe disa ”komandantë” të UÇK-së dhe shteti shqiptar.

 

Si njohin ushtarët shqiptarë Ahmet Krasniqin?

 •  Mic Sokoli e Gjems Bondi shqiptar 

Për Ahmetin më kishte folur një kushëri i afërm, Fehmi (Haradin) Din Kastrati. Ai shërbimin ushtarak e ka kryer në Zagreb më 1978/1979 kur Ahmeti shërbente si kapiten i klasit të parë në Kazermën Marshall Tita. “Isha shofer dhe vozisja një dajc. Njëherë kur kishim ushtrime ushtarake, para kamionit tim më erdhi një ushtarak i gjatë, kapiten i klasit të parë. Ai i udhëhiqte ato ushtrime dhe sa e di unë ka zënë vendin e parë në ish Jugosllavi, si eprori më i zoti, vazhdoi Fehmiu. Pasi i raportova serbokroatisht dhe e përshëndeta ushtarakisht, ai më përshëndeti dhe më foli shqip dhe vazhdoi të më flas tepër miqësisht: ”Mirë, bac, vazhdo!”- tha kapiteni dhe u ul në kamionin tim, afër meje, në karrigen e parë. Pastaj Kapitenin e kam takuar disa herë në pistë, dhe në fund më tha Fehmi Kastrati “Ushtarët shqiptarë e quanim Mic Sokol, ndërsa ushtarët e tjerë i thonin Gjems Bond. Ishte i gjatë dhe i hollë, pak zeshkan dhe me flokë të zeza korb.

Kolonel Ahmet Krasniqi ishte i trungut të familjes së Aziz Zhilivodës, nip dhe vazhdues i përvojës së tij për luftë kundër okupatorit serb.

 

Për fund

 

Nuk mendoj se ia kam arritur qëllimit duke shkruar me pakë fjalë jetën dhe punën (veprën) e këtyre kolosëve. Edhe para meje e kanë thënë të tjerët, me fjalë të tjera edhe më mirë se unë, kanë shkruar për Azizin … e për Ahmetin: Faiku, djali i Azizit, Sefa, kushëri, Skënder Zogaj, mik dhe bashkëpunëtor shumëvjeçar i Ahmet Krasniqit, Shefqet Jashari, Major Nazif Ramabaja, Kol. Tahir Zema e Agim Mehmeti e shumë e shumë të tjerë  Edhe unë u mundova, aq sa kam mbajt mend fjalët që mi ka thënë vjehrri, Qerimi, ndjesë pastë! Prandaj këto fjalë për Azizin, Qerimin, Ahmetin, le të mbeten si kujtim që nuk i kam harruar, shenjë nderimi për nderin, bukën e besën që i gjeta aty, në Zhilivodë.

Për Ahmetin (si edhe për Azizin, Hajrizin, Qerimin) dashuria për atdheun ishte çdo gjë”. Ndaj edhe këto fragmente ditari, janë vetëm një nderim i vogël për Të, (Ahmetin) e për Ata (Azizin, Hajrizin e Qerimin) dhe Familjen e Tyre, Familjen Muja nga Zhilivoda.

 

Sinan Kastrati, Suedi

Malmö, Janar 2016  

 

 1. S. Për shkak të natyrës së shkrimit, nuk kam mundur me i përmend të dhënat e plota, emrat e shumicës së atyre që kanë ndihmua sadopak në kalanë e madhe, për Kosovën. Në disa raste kanë rënë edhe thonjëzat, për çka kërkoj falje nga familjarët dhe lexuesit. Dua të falënderoj gjithashtu Nazlie Bllacakun, Naxhie Durmishin e sidomos Adile Gjoshin, çikat e Qerim Shabanit.

 

(Ky shkrim është botuar në Bota Press më datën 9 Prill 2015, në rubrikën: OPINIONE, me titull: SI KOMUNIKOJA ME AHMET KRASNIQIN, tash ribotohet,  me disa  ndryshime e plotësime).

 

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Shala zvicer thotë:

  Ishalla nuk shef tmira ne ket jet ai qe ka dhan urdher per vrasjen e ahmet krasniqit dhe ai qe eka ba vrasjen gjithashtu shum humbje e madhe per kombin ton te vogel vrasja e kolonel ahmet krasniqit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Hamdi Arifaj thotë:

  Kur Koloneli u vra në Tiranën e atyre që e vranë me dorë Ai që Ahmeti vdiç në duart e tij më tha: Që nja ai moment ma nuk jam shqiptarë! Pse i thash- me tha pse shqiptarët e vranë dhe më nuk dua të jem shqiptar edhe shumë e shumë gjëra mi tha. Një po habitëm deri kur do t´i mshefim këto gjëra

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(1)
 3. Mal Uka thotë:

  Lutje :PER TE NDERUAREN REDAKSI
  Nese egziston mundesija qe shkrimi te jete ma i plote dhe
  ti permbahet titullit ! Qe tema ta kete kuptimin meritor
  Me shume rrespekt u pershendes.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(1)
 4. Ismet Gashi thotë:

  Të uroi shëndet dhe vetëm vazhdo e shkruaj të lumtë dora janë shkruar ashtu si a më mirë e shumë bukur. Të pergezoi e të uroi të gjitha te mirat.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(23) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...