Published On: 13 Prill, 2016

Vrasja e Ida Dervishit, hetim policit dhe oficerit të Gardës që e dinin për konfliktin

Vrasja e 29-vjeçares Ida Dervishi nga bashkëshorti i saj, punonjës i Gardës së Republikës, po hetohet edhe nga Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesat.

“Panorama” shkruan sot se SHÇBA ka nisur një hetim në lidhje me ngjarjen e rëndë, duke u nisur edhe nga fakti që autori i krimit të familje, Admir Dervishi, ishte punonjës i Gardës, por kryesisht nga pretendimet e familjarëve të viktimës.

Burime nga Drejtoria e Shërbimit të Çështjeve të Brendshme thanë se hetimi ka nisur nga deklaratat e bëra publike, kryesisht nga nëna e Ida Dervishit, Feride Spahia, e cila shprehej se dy punonjës policie kanë qenë në dijeni të konfliktit dhe nuk kanë arritur të parandalojnë ngjarjen.

Për këtë arsye është bërë një verifikim i hollësishëm dy Komisariate, atë nr.4 dhe nr.6, të cilat kishin në juridiksion banesat ku ka jetuar çifti Dervishi. Gjithashtu, edhe në Gardën e Republikës, ku ishte me detyrë që nga viti 2009 autori i krimit në familje, Admir Dervishi. Burimet thanë se u është marrë deklarim nga oficeri i SHÇBA, punonjësit të Komisariatit nr.6 dhe oficerit të Gardës.

Megjithatë, nuk është konstatuar asnjë provë apo shkresë e mbërritur në rrugë ligjore, ose e depozituar nga viktima e familjarët e saj, që mund t’i bëjë ata përgjegjës për ngjarjen që ka ndodhur. Nga verifikimet e kryera në Komisariatin nr.4 është konstatuar se të gjitha veprimet ligjore janë kryer në zbatim të urdhrit të mbrojtjes me afat njëvjeçar, që ishte lëshuar nga Gjykata e Tiranës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...