Published On: 11 Janar, 2016

Vrasja e Enver Malokut, Mustafa beson se Gjykata Speciale do t’i zbardhë vrasjet

  • Një delegacion i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i kryesuar nga Kryeministri Isa Mustafa, bënë homazhe para Lapidarit të publicistit dhe anëtarit të LDK-së Enver Maloku.

Përveç Kryeministrit Isa Mustafa, në homazhe morën pjesë edhe deputetë e anëtarë të tjerë të LDK-së, e po ashtu anëtarët familjes Maloku.

Kryeministri Isa Mustafa, në fjalën e tij para gazetarëve tha se kanë ardhur për ta shprehur hidhërimin ndaj vrasjes politike të z. Enver Maloku.

Ai theksoj, se shpreson që Gjykata Speciale t`i zbardh të gjitha rastet e vrasjeve të pasluftës.

“Sot kemi dal të vejmë lule dhe të përkujtojmë përvjetorin e vrasjes së veprimtarit të LDK-së, bashkëpunëtorit të ngushtë të presidentit Rugova, shkrimtarin, letrarin dhe njeriun që punoj dhe la shumë për pavarësinë dhe lirinë e Kosovës Enver Malokun. Jemi këtu së bashku me bashkëpunëtorët e tij, familjarët, në mënyrë që edhe sot pas kaq shumë viteve të shprehim hidhërimin tonë, për atë çfarë ka ndodh, të shprehim po ashtu përkushtimin tonë që gjithsesi të zbardhen këto vrasje dhe të gjithë ata që kanë për të dalë para ligjeve, të përgjigjen për veprat e tyre kriminale. Dhe po ashtu të nënvizojmë se vepra jetësore e tij, puna dhe gjithë atë që ka dhënë për Kosovën, do të ketë mirënjohjen e përhershme të udhëheqjes së Kosovës, qytetarëve të Kosovës, dhe të gjithë atyre që ia donë të mirën këtij vendi”, tha Kryeministri Mustafa.

Publicisti Enver Maloku, është vrarë më 11 janar të vitit 1999, nga persona ende të panjohur.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...