Published On: 21 Janar, 2016

Vrasësit ngrehin dolli dhe priten si çlirimtarë në vend

Shkruan: Pellumb Lamaj

Ai e kishte bere zakon qe ne ditet e pushimit te endej neper Manhatan .Nuk ishte thjesht kurioziteti ,heqja e stresit .. magjia qe e mbulonte kete qytet…….ne dritat shumengjyreshe te reklamave dhe kurorat e gradacielave qe thernin qiellin,ai kerkonte nje shkendije nga ku nje dite te hidhte drite mbi ate ferr Dantesk te perjetuar,ti tregonte kesaj bote luksoze se egziston dhe nje bote tjeter,bota e ironise se fatit dhe nganjehere i vinte te ulerinte por dhe te qeshte njekohesisht dhe perball kesaj mizerie njerezish, kesaj arkitekture kaq te magjishme te mendjes njerezore,vetja i dukej nje hic qe kishte ardhur nga nje bote hici dhe kaq..Ishte me fat qe kishte dale gjalle nga njeri prej burgjeve me mizor qe ka njohur shoqeria njerezore dhe ishte betuar perpara bashkevuajtesve se nje dite ,nese do te dilte gjalle ,do ti tregonte botes se qyteteruar edhe per ATA qe nuk e preken dot lirine e mbeten atje pa nje var edhe pse e deshen lirine e atdheun me shume se kriminelet sllavokomunist ne pushtet.Dhe ishin pikerisht keto kujtime te hidhura ,keto amanete qe per asnje cast nuk i hiqeshin nga mendja dhe shpeshe i gdhinte netet duke u endur neper Broadway,Time Square,duke soditur turistet e lumtur qe kishin ardhur nga e gjithe bota per te vizituar qyetin qe nuk fle kurre …e Ai,ashtu fillikat endej i zhytur ne mendime e kujtimet e se shkuares.Fjalet e bashkevuajtesve i binin si daulle ne vesh dhe bashkeudhetar kishte zbrazetine qe here -here e ngacmuar nga shkelqimi i reklamave,shkrepja e aparateve dhe zerat e gezuar te turisteve, ndizte nje shkendije shprese brenda tije.Ne burg kishte studiuar dhe kishte mesuar edhe disa gjuhe te huaja, ishte marre dhe me shkrime dhe enderra e tije nese do te prekte nje dite lirine ishte te studionte ne nje universitet por dhe kjo enderr u ishte bashkuar enderrave te tjera qe ishin shndruar ne re` e stuhia pa le nga i kishte syrgjynosur e atij nuk i mbetej gje tjeter vecese te vazhdonte Odisene e jetes…. Interesat e me te medhenjeve ngrihen mbi male Martiresh Dhe vjene nje dite martireve nuk ju lejohet as var Per ironi te fatit,ne metropolet e botes se qyteteruar Vrasesit ngrehin dolli dhe priten si clirimtare MANHATAN NY ‘SHPRESE DHE ZHGENJIM’

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...