Published On: 18 Shkurt, 2016

Vrasësit e maskuar e ndaluan kolonelin dhe e vranë, ministrin e Mbrojtjes (Video)

 • Koloneli: Do ta marr edhe tërë Shtabin e FARK-ut dhe ushtarakët e tjerë me vete.
 • Agim Ramadani dhe Sali Çeku ishin shumë të shqetësuar.

 

 • Nga arkiva e Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës

Ahmet Krasniqi: Më lajmëroi një i afërt nga Suedia, se mbrëmë në një mbledhje të LPK-së në Malme, njëri nga përfaqësuesit politik paska thënë se do të më vrasin mua dhe të gjithë ushtarakët që janë nën komandën time.

– Mos u bëj merak zoti ministër, se ne jemi trima në fjalë dhe në mes veti! Pse ai zotëria nuk po shkon të shesë trimëri me shkije, atje ku është vendi, reagoi dikush nga ushtarakët?

Për në darkë, u nisën me tri vetura. Në të parën, të tipit Opel Frontera, përpos shoferit ishin edhe ministri Krasniqi, Agim Ramadani, Sali Çeku dhe dy ushtarakë tjerë. Bashkëpunëtorë të ministrit u nisën me dy veturat e tjera. Njëra prej tyre ishte Ford Eskort dhe ishte në shërbim të shefit të shtabit, zotit Bicaj. Vetura e tretë ishte e tipit Opel Omega, në shërbim të ndihmës ministrit të Mbrojtjes për Sigurim, zotit Nebihi.

Me të arritur në restorantin “Nëna Mbretëreshë” ushtarakët e Ministrisë së Mbrojtjes bashkuan disa tavolina dhe zunë vend. Në njërën tavolinë ishin ulur Ahmet Krasniqi, Sali Çeku, Agim Ramadani dhe Rrustem Berisha. Në vazhdim u ulën ushtarakët tjerë. Tahiri nuk kishte ardhur sepse organet e sigurimit të Ministrisë së Mbrojtjes kishin sugjeruar mosdaljen e tij në vende publike. Ata e kishin vlerësuar se Tahiri mund të ishte në rrezik.

Shoferët pasi bënë një shëtitje nëpër restorant, kinse për të vlerësuar ndonjë person të rrezikshëm aty, u ulën në një tavolinë të posaçme, në skajin tjetër të sallës.

 

Koloneli: Po më pengon Kryeministri

 

Agim Ramadani dhe Sali Çeku ishin shumë të shqetësuar dhe të irrituar. Ata akuzonin ministrin Krasniqi për mospërmbushjen e premtimeve për armatim. Biseda në mes tyre dhe ministrit ishte shumë e nxehtë. Ministri Krasniqi arsyetohej duke ju thënë se kryeministri kosovar e pengonte atë dhe që përgjegjësia më e madhe bie mbi të.

– Mirë, reagoi Agimi! Ne nuk jemi futur në Kosovë me urdhër të kryeministrit, por me urdhrin Tuaj. Ka ardhur koha që të ndahen dhentë nga dhitë! U mbush kupa me gjëra të tilla. Duhet të vendosim njëherë e përgjithmonë se a e kemi me gjithë mend që të luftojmë në Kosovë? Nëse po, atëherë duhet që të gjithë ne të futemi atje, me apo pa armë. Atje do të organizohemi më shpejt sepse një gjë të tillë do të na imponohet nga situata. Të gjithë ata që nuk vinë me ne në Kosovë, janë kundër nesh tha ai, qofshit edhe Ju në mesin e tyre, përfundoi Agimi me sy të përlotur.

 

Bukoshi ende nuk ma ka dhënë vendimin për emërimin tim ministër i Mbrojtjes

 

– Jo bre, u përgjegj ministri Krasniqi! Po unë jam i pari që do të vij me ju. Do ta marr edhe tërë Shtabin e FARK-ut dhe ushtarakët e tjerë me vete. Ju e dini mirë se unë ende nuk kam forcë për të urdhëruar. Këtë më duket ma ka bërë me qëllim kryeministri kosovar, i cili ende nuk ma ka dhënë vendimin me shkrim për emërimin tim si ministër i Mbrojtjes i Republikës së Kosovës. E dini mirë që ne ende nuk kemi as vula zyrtare!?

Ata i zgjatën dorën njëri tjetrit në shenjë të pajtimit duke i dhënë besën njëri tjetrit se brenda 10 ditësh të gjithë do të futen në Kosovë. Biseduan me detaje se çfarë duhej ndërmarrë pas futjes në Kosovë, si duhej vazhduar puna konkrete atje.

Në tjetrën anë të tavolinës së zgjatur zhvillohej një bisedë krejtësisht tjetër, më e hareshme.

Darka përfundoi diku rreth orës 23.00. Pagesën e bëri vetë ministri Ahmet Krasniqi, i cili ishe i vetmi i veshur me kostum. Në dalje të restorantit çdo gjë dukej normale. Disa nga pasagjerët ndërruan vendet dhe nuk u kthyen me të njëjtën veturë. Të gjithë u nisën në drejtim të Tiranës. Para se të hynin në qytet, në rrugën e Elbasanit nga vetura në të cilën ndodhej Ahmet Krasniqi zbritën tre nga pasagjerët, për tu vendosur në një motel të vogël. Rrugën e vazhduan vetëm shoferi, zoti Krasniqi dhe njëri nga ushtarakët. Të dyja veturat tjera shkonin prapa asaj në të cilën ndodhej ministri Krasniqi.

 

 Ndalimi nga policia, bllokimi i dy veturave shoqëruese – ndërrimi i drejtimit nga to

 

Para se të vinin te fakultetet, afër një pompe benzine, kosovarët u ndaluan nga policia shqiptare. Pasi kthyen dokumentet e ministrit dhe shoferit, policia lejoj vazhdimin e rrugës veturës se parë. Dy veturat e tjera u mbajtën të ndaluara edhe për një kohë. Ato u kontrolluan me imtësi sepse policia shqiptare interesohej të dinte të gjitha informatat për pasagjerët që ndodheshin në to. Pasi ato ishin liruar nga policia, kishin kthyer rrugën dhe nuk kishin shkuar prapa veturës së ministrit. Atë natë si për çudi, ministri Krasniqi ishte pa truproje.

Kur vetura në të cilën ndodhej ministri Krasniqi arriti te dera ku ndodhej Drejtoria Informative vrasësit e maskuar i ndaluan ata dhe vranë ministrin, duke u larguar pa u trembur nga askush. Pas krismave të revoles e tërë lagja u ngrit në këmbë. Edhe ushtarakët dolën nga objekti i Drejtorisë Informative. Tani ishte bërë tepër vonë, ata nuk mund të ndihmon asgjë, pos të konstatonin se ministri Krasniqi ishte i vrarë.

Dikush nga ushtarakët kishte arritur që vetëm disa minuta pas atentatit, përmes telefonit, të njoftonte kryeministrin kosovar për vrasjen e ministrit Krasniqi. Kryeministri fillimisht përqeshi një kohë atë që i dha lajmin duke mos besuar se lajmi ishte i vërtetë. Ushtarak të tjetër, me anë të telefonit mobil në të njëjtën kohë kishin njoftuar edhe disa nga ministrat e qeverisë kosovare si dhe përfaqësinë e Kosovës ne Tiranë.

Në objekt filloi zhurmë e madhe.

– E vranë ministrin, bërtisnin ushtarakët si të pa kokë. Të gjithë pothuajse kishin rënë në shok dhe bridhnin majtas-djathtas nëpër oborr dhe nëpër ndërtesë, duke mos ditur nga t’ia mbajnë.

Dikush prej tyre, rrëmbeu aparatin fotografik dhe ashtu gjysmë i zhveshur doli në rrugë. Fotografoi disa herë trupin e pa jetë të ministrit Krasniqi që shtrihej në mes të automjetit Opel Frontera dhe murit, në anën e djathtë të rrugës. Duke e fotografuar nga afërsia vërehej se ministri ishte qëlluar tri herë.

U deshën vetëm disa minuta që policia të vinte në vend të ngjarjes. Viktima rrinte e shtrirë në mes të murit dhe veturës derisa policët shqiptarë bënin pyetje vend e pa vend. Më vonë trupin e pajetë të ministrit Krasniqi e dërguan në morgun e spitalit të Tiranës. Në objektin e Drejtorisë Informative erdhën sërish policë dhe zyrtarë të SHIK-ut sikurse edhe pesë ditë më parë, kur u bastis objekti. Tani sërish i merrnin në pyetje ushtarakët dhe interesoheshin se ndoshta dikush kishte ndonjë informatë që do të mund të ndihmonte në kapjen e vrasësve. FUND/ SHQIPTARI.EU

 

LEXONI:

 

Darka e fundit e Ahmet Krasniqit

 

 

 

 

 
Displaying 8 Comments
Have Your Say
 1. Seff Krasniqi thotë:

  Përshëndetje dbatues,

  Mirë bëni që debatoni dhe po më pëlqen shumë kjo mënyrë e debatit pa sharje dhe ngacëmime. Ju lus të gjithëve mos të ngutemi sepse artikullshkruesi e ka formuluar shumë mirë këtë shkrim. Më e mira është se nuk e ka ngrakuar me gjëra të panevojshme dhe duket qartë se ka edukatë të mirë prej gazetari. Është hera e parë, gjithashtu, që ka cekur shumë elemente që më herët nuk janë thënë në gezata dhe besoj që i njëjëti ngadalë dhe me stil të veçantë në fund të artikullit do na i shpjegojë të gjitha.
  Unë e përshëndes shumë përzemërsisht!

  Sefedin Krasniqi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Agim Mani thotë:

  Eshte hera e pare qe shkruaj dhe deklaroj ….. ne kete gjendje kete popull duke manipuluar me ndjenjat e popullit tone te shumevuajtur kur dihet se nuk kemi vdekur te gjithe dhe deshmite e ngjarjes se asaj mbremje te kobshme i ka marre ate nate shteti Shqiptar por i kane zhdukur se aty kishte gisht edhe sherbimi i Fatos Klosit e kete po te donin e deshmon edhe telefonata e eprorit pergjegjes te hetimit i cili para ores nje te asaj nate i telefonon Klosit nga vendngjarja dhe jep doreheqje nga ky rast me shprehjen ne tel. CITAT “KETE PERGJEGJESI KOMBETARE NUK E MARR UNE POPULLI DHE HISTORIA DO TE JU MALLKOJ ASHTU SIQ E KENI BERE HERDOKURDO DO PERGJIGJENI” dhe ai zyrtar eshte terhequr nga rasti dhe pas ketij momenti ai epror i Fatos Klosit nuk eshte pare ne vendngjarje dhe ate nate jane dhene deshmit e ngjarjes shtetit Shqiptar nga Naim Geci dhe Agim (Selimi) Mani. (Deshmia e Naim Gecit ndodhet ne arhivin e shtetit kurse deshmia e Agimit eshte zhdukur pa gjurme e pse besoj se mund ta merrni me mend nese deshironi te gjykoni drejte…..??????!!!!!!)

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)
  • Mal Uka thotë:

   Shume i nderuar Agim Mani, Komenti i juaj na dha pake kurajo
   qe e verteta do e shkatrroj terrin enigmatik Une ne komentin
   e perparshem thash se gazetat po bluajn egjer informativ dhe
   neve si lexues po ngelim ne gjumin me fort kokedhimbje ! Eshte
   fatbardhesi dhe gezim i pa pershkruar kur flasin njerzit qe kan
   qene prezent ne ngjarjen e kobshme E aq ma shume qe jane te
   gjalle ! Te lutem shkruaj krejt cka ke pa dhe din ? Ti e shoket
   Tuaj ! Qe eshtnat e Kolonel Ahmet Krasniqit mos ti luhatin per
   qellime politike manipulatoret e vrastaret dilingji !
   Te uroj shendet dhe rezulltat ne tregimin e te vertetes shume
   te vonuar !

   Përgjigjiuni
   Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 3. Fusha thotë:

  Pyetjet e Malit jane shume interesante. Ne shkrim edhe pse nuk permenden emra, po dihet se ka shume deshmitare. Mendoj se pergjigjet ne pytejet e Malit duhet te trajtohen ne gjykate.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 4. labi thotë:

  krasniqin e vrau politika e hajnia e Bujar bukoshit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 5. mali thotë:

  Diaspora, Shqiptaret e vertete nuk jan hakemarrs.Shqiptaret duan Shtet dhe Ligje te gjykohen kriminelet, te dalin para Drejtesis te japin llogari.ne luften e dyte botnore komunistat ne krye me enver e fadil hoxhet, ishen nen urdherat jugosllave me ndikimin e misionerve te titos miladin popoviq dushan mugosha vukmanoviq tempo, e tjere serrbo sllav qe e formuan banden komuniste anti Shqiptare, uredhrat ishen kundershtaret politike te eliminohen ne lufte. Enveri i kryente pike per pike urdherat e jugosllaveve. Ju thonte partizanve nese nuk i eliminojem Ballistat tashe me vone ata nuk ta japin pushtetin! Duhet te shantazhohen ballistat te shpifet kunder tyre te shpallen trathetar, e pastaje te eliminohen te goditen pa meshire! Ne luften e fundit ne Kosove e Iliride u perdore e njeta metode, banda enveriste e quajtur LPK e udhehequr nga Ibrahim Kelmendi Xhavit Haliti Azem Syla Bardhyl Mahmuti Fazli Veliu Ali Ahmeti, me uredhrat e sigurimit famekeqe enveriste ne krye me klosin e Koco Danajn, dhe politikaneve partive te majta rreth P-Socialiste, gjinushi meta ruci dokle milo majko ne krye me nanon,perkrahen e furnizuan me arme banden enveriste e dogjen Shqiprin muaren pushtetin me dhune e vrane Azem Hajdarin. Ne Kosove para lufte ne vrullin e luftes dhe pas lufte, eliminuan kundershtaret politike, qe pase lufte pushtetin ta ken te garantuem. kete bande vrasese e pragditen sigurimi enveriste me ndihemen e grekeve dhe serrbeve. Kreret e politikaneve komuniste te grumbulluar rreth ps-iste, i kishen shperndare kudo misioneret spiunet e tyre ne mesin e enveristave Kosovar dhe Ilirides, ne perendim sidomos ne Zvicer Koco Danaj e Bedri Islami, permes Ibrahim K. e Xhavit H. Azem S. Bardhyl M. Fazli V. Ali A. dy simboleve socialiste Qose-Demaqi, mbanin gjalle frymen enveriste dhe ndiznin zjarrin e percarjes ne mesin e Shqiptareve, jepnin keshilla si duhej te merret kalaja nga brenda, perpilonin lista me emra Shqiptaresh shpallenin trathetar, Dr Rugoven dhe bashke punetoret e ti te ngushte, te paret i kishen ne listen e trathetareve pa tjeter duhej te eliminoheshin.Ksaje bande LPK-iste i prinin oficeret kriminele te kamufluem me petkun e UCK-es si dilaver goxha e shum tjere nga prapaskena, drejtonin dhe organizonin kriminelet vrases.Sot ajo bande vrasese asht ne krye te Qeverive ne Tirane Prishtine Shkup. Disa nga ata jan shpernda ne parti te ndryshme hiqen si Opozite ne Kosove dhe Iliride, ata te Shqiprise qe e hartuan programin e vrasjeve programin e krimit organizuar, gjoja te pa kenaqur me qeverin e PS-istave qe vete i ndihemuan, si Koco Danaj Sinashi Rama e shum spiun sigurimesa te ishe regjimit famekeqe enveriste, me ane te jokerve si albin kurti e kreshnik spahiu,duke mashtrue manipulue me rinin Shqiptare sidomos ne Kosove, pregadisin revolucionin e radhes revolucione te vonuara me te vetmin qellim, ta marrin pushtetin e te mbajne gjalle frymezimin enveriste.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(1)
 6. Mal Uka thotë:

  Ndoshta pse jam rrite e formue ne kohen kur shkrimi ne gazete
  ka paraqite te verteten e pa diskutueshme dhe opinjoni e lexuesi
  fjalen e gazetes e ka pranue me saktesi pa i vue kanare Tani perdite
  kur lexoj po bindem qe gazetat e gazetaret jan bere mullinjegji qe
  bluajn egjer qe lexuesin me leximushqim ta vej ne gjum me dhimbje
  koke ! Premtimi kerkohet si borgj ! Andaj thuene emnin e vrastarit !
  Thueni emnat e te pranishmive ne hotelin e darkes se fundit ! Thueni
  Kush e frekuentonte shpesh ate hotel !? Kush i ndegjoj bisedat qe
  foli Kolonel Krasniqi Me Agimin e Salih Qekun ? Kush i fotografoj ?
  Kush e kush ishin te shperndar neper vetura E nje mori pytje qe deri me tash nuk kan pergjegjeje Po dalin shkrime ne pazarin e lexuesve budalle si Une qe nuk po munden me zgjedhe asgja nga
  kamjoni i ngarkuar me zhele fillozofike qe nuk i duhen as dreqit
  e te birit te tij Falemnderit per mirekuptim nese kini per lexues
  e qytetar te nershem !Pershendetje !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)
 7. Diaspora thotë:

  Atehere popull po dihka se kush e paska vra qeltas paska than vrasesi hashim thaqi qe pe pengojka ne kryeministri ahmeti hashimin sepse nat koh jo qe e paska vjemll mar me zor kryeministrin hasvim thaqi vetem edhe e paska vra aty paskan dor hashimi dhe xhaviti e a e din ata qe populli di ti hakmeret do ti lam pa dur

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...