Published On: 17 Qershor, 2016

Avokati i Latif Gashit e mbron për mosvuajtje të dënimit, kritikon Meucin

Avokati Mexhid Syla ka reaguar ndaj deklaratave të Gabriele Meuccit se EULEX-i është dashur t’i bindin autoritetet që dy ish deputetët Latif Gashin, e Rrustem Mustafën  të shkojnë në vuajtje të dënimit.

Syla, i cili është mbrojtës i Latif Gashit në rastin e Grupit Llapit, në një intervistë për KALLXO.com këtë deklaratë e ka quajtur si të papërgjegjshme, jokorrekte dhe të pavërtetë.

 “Mendoj se nuk i bën nder as misionit të EULEX-it që ka qenë deri tani e as këtij që do të vazhdojë tani aq më tepër kur kemi të bëjmë me një deklaratë të përgjegjësit kryesor i EULEX-it deri tani siç ka qenë zotëri Meucci”, tha Syla.

Avokati tregon se ai me kolegun e tij Bajram Tmavën i kanë dërguar kërkesë kryetarit të gjykatës se klienti i tyre është i gatshëm që të shkojë në vuajtje të dënimit.

Ai tha po ashtu se klienti i tij e ka përjetuar shumë keq këtë situatë dhe se ka kërkuar që të demantohen këto deklarata.

“Latif Gashi e ka përjetuar shumë këtë situatë,… normalisht  krejt kjo situatë e cila e ka përcjell zotin  Gashi prej vitit 2002 e deri më tani ka qenë një barrë e rëndë edhe ka qenë reagimi i tij dhe kërkesa e tij që sa ma parë të reagohet dhe të demantohet”, tha Syla.

LEXO:  Miratohen në parim dy projektligjet për EULEX-in

Në një intervistë ekskluzive për emisionin “Jeta në Kosovë”, Meucci tha se janë pesë raste që kanë të bëjnë me lirimin nga burgjet të tre ish- drejtuesve të UÇK-së në kohën kur Shërbimi Korrektues i Kosovës ka qenë nën vëzhgim strikt nga ana e EULEX-it.

“Janë edhe rastet tjera, si psh. rasti kur dy anëtarë të parlamentit që u dënuan me burg për krime lufte e neve na u desht shumë t’i bindim autoritetet që nëse ekziston një vendim i prerë atëherë ata persona duhet të shkojnë në burg dhe mos të presin në dhomat e pritjeve përgjithmonë”, tha Meucci duke iu referuar rasteve të dy ish- deputetëve të PDK-së, Rrustem Mustafa e Latif Gashi, të dënuar për krime lufte.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...