Published On: 11 Janar, 2016

Vocërrakët e hakmarrjes së tmerrshme

Meti Fidani

 

(Kushtuar fëmijëve mirditorë, martirë në kampin famëkeq të Tepelenës, vdekur nga uria dhe epidemitë, në mesin e shek. të kaluar)

 

Enver skenaristi, e përgatiti skenarin

një skenar me titullin: “Përçarje”

burrat pushkatimin, burgun, litarin

për Bardhok Bibën, duhet hakmarrje, hakmarrje

 

Gra e fëmijë në Bënçë, në kamp, nëpër stalla

dhe foshnja në barkun e nënës, të rënkojë

gjak mirditori, ato qenie të gjalla

të vdesë kush të vdesë, të rrojë kush të rrojë

 

……….

Në kamp, atë mëngjes, po bëhej apeli

të vdekur.. një dy, tre, katër.. tridhjetë

dielli mbi Nemërçkë, i shtangur ngeli

dhe retë u çapitën Turanit, tatëpjetë

 

Epidemia i mori, 30 zogj, dallëndyshe

kolerë, dizanteri, ç’qe kjo gjëmë e marrë

lebetiten nënat, qajn’ të shkretat gjyshe

baballarët,.. oh çthua, ku ka baballarë

o burg o të vrarë

 

 

Atë ditë për arkivolet, nuk u gjend, as drasë

për miniarkivolët, s’u kujtua kurrkush

atë ditë u deshën, vetëm 30 thasë

dhe në çdo thes, një armik vogëlush

 

Atë ditë, Mirditës, ju hapën 30 plagë

dhe kampit ju shtuan, 30 varre më shumë

Mirditës i ikën, 30 zogj vocërrakë

dhe folezat i ngritën në rrëpirë, mbi lumë

 

E tmerrshme ajo vjeshtë, dhe të tjerat vjeshta

përrenjtë e Bënçës, ato vjeshta u xhindosën

gërryen e gërryen, nxorën varre dhe eshtra

dhe me eshtra vocërrakësh, e mbushën Vjosën..

 

Sillte Vjosa, ku duar, ku këmbë, ku kokë

si kukulla të çmontuara, përpëliteshin në lumë

hakmarrja e shekullit, sa për dhjetëra Bardhokë

sa për qindra, për mijëra, e në mos më shumë

 

Ajkën e Mirditës, Vjosa rrëmbente

përpëliteshin Gjonmarkaj, Fishtë, kolloza

dhe Tuçë, Lleshaj, Mëlyshë, rrëmbente ç’të gjente

dhe nipër të Bardhokut, rrëmbente Vjosa.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...