Published On: 24 Korrik, 2016

VMRO qetëson maqedonasit: Votuesit që do të fshihen nga lista zgjedhore janë shqiptarë

Zëvendëskryeministri dhe funskionar i VMRO-DPMNE-së Nikolla Todorov, lidhur me shlyerjen e parlajmëruar nga ana e KSHZ-së të rreth 40.000 votuesve, ka thënë se bien në ujë kundërshtimet e LSDM-së, sepse, siç tha, “shumica e votuesve që do të fshihen nga listat e votimit janë shqiptarë dhe janë votues në njësinë zgjedhore numër 6”.

Po të ishin maqedonas këta votues fantazmë, siç pretendon LSDM-ja, atëherë VMRO-DPMNE në njësinë zgjedhore numër 6 do të kishte 18, ndërsa BDI dhe PDSh nga 1 ose 2 deputetë, tha Todorov në një intervistë për televizionin Telma, tansmeton telegrafi.com.


Zëvendëskryeministri maqedonas Nikolla Todorov

Partitë shqiptare të apostrofuara në këtë intervistë jo vetëm që nuk kanë reaguar lidhur me pretendimet për shlyerjen e rreth 40.000 votuesve shqiptarë në njësinë zgjedhore numër 6 por nuk kanë reaguar as për atë që Todorov i OBRM-PDUKM u “ka lënë nga 1 apo dy deputetë” në këtë njësi zgjedhore.

Njësia numër 6 përfshin vendbanimet me shumicë dërrmuese shqiptare, si Tetova, Gostivari, Kërçova, Dibra… dhe partitë shqiptare të Maqedonisë numrin më të madh të deputetëve e fitojnë pikërisht në këtë njësi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...