Published On: 23 Maj, 2016

VMRO-DPMNE presion pakicave maqedonase në Shqipëri për ndërprerje fondesh nëse nuk e mbështesin në zgjedhje

Arben LLALLA

VMRO-DPMNE ashtu siç ka palarajmëruar do shkojë e vetme në zgjedhjet Parlamentare të 5 qershorit. Strategjia e partisë në pushtet VMRO shikon me rëndësi të madhe pjesmarrjen në zgjedhje të votuesve maqedonas nga Shqipëria. Për këtë ambasadori maqedonas në Tiranë, Stojan Karajanov, në kontakte me drejtues të shoqatave maqedonase në Shqipëri dhe me drejtuesit e PAMIE u ka kërkuar atyre të intensifikojnë punën për të bindur anëtarësinë dhe të tjerët që banojnë në zonat e Pustecit, Gollobordës dhe Gorës, por edhe në qytetet e tjera në Shqipëri veçanërisht në Tiranë, Durrës, Elbasan, Korçë e Pogradec për t’i bindur për të marrë pjesë në votime dhe për të votuar për VMRO-DPMNE. Diplomati Karanjov u ka bërë presion se nëse nuk e mbështesin VMRO-DPMNE do të ndërpresë të gjitha kontaktet me qeverinë e Maqedonisë si dhe përfitimet që ata kanë patur deri më tani financiare, bursa shkolle, etj. Partia në pushtet VMRO-DPMNE në Maqedoni po punon me të gjitha format për të mbajtur dhe fituar zgjedhjet parlamentare që do të mbahen në Maqedoni më 5 qershor. Partia e VMRO-DPMNE prej disa vite ka shfrytëzuar në maksimum votuesit maqedonas të cilët gëzojnë dy shtetësitë, siç dihet prej disa vitesh mediat e vendit dhe diplomatët e huaj kanë denoncuar këta votues fiktivë të cilët nuk kanë adresa banime stabile në Maqedoni.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...