Published On: 27 Janar, 2016

Vllasi: E shkuemja e Mustafës në Bruskel është injorim për qytetarët e Kosovës

I ftuari i dyte ne emisionin Rrokum Roll ishte ish-politikani Azem Vllasi.

Simbas Vllasit, deklarata e Mustafes qe nuk ka me shkue ne Bruksel se qytetaret nuk po munden me lezive te lire, e shkuemja e tij ne Bruksel, asht injorim per qytetaret e Kosoves.

Per Vllasin, dialogu nuk po bahet per me i rregullue marredhaniet Kosova me Serbine, por per me ja plotesue deshirat Serbise.

Per marreveshjen e AKS’s, Vllasi tha se asht dashte me u ba ne bashkepunim mes Kosoves dhe qytetareve serb ne Kosove, sepse komunat jane te Kosoves.

E keqja asht qe e ke ba Serbine partner, me tu perzi Serbia ne Kosove.

Komunat bahen per prezencen e Serbise ne Kosove. Vendimi i Kushtetueses ishte shanca e fundit me ndale kete marreveshje”, tha Vllasi lidhun me marreveshjen e AKS’s.

“Ne qofte marreveshje nderkombetare atehere ratifikimin duhet me ba edhe Serbia”, sqaroi Vllasi.

Simbas Vllasit, me marrveshjen e AKS’s ne Kosove ka me ndodh ajo qe ndodhi ne Kroaci e Bosnje para 20-25 vjeteve.

“Per faktin se asht marreveshje me Serbine, dhe se me kete Serbia tenton qe me kete marreveshje me qene prezente ne Kosove, per kete asht e damshme kjo marreveshje”, tha Vllasi.

“Ata e kane nji qendrim ma ofanziv ndaj Brukselit”, tha Vllasi ne pyetjen se cka e dallon politiken kosovare nga ajo serbe, sa i perket dialogut ne Bruksel.

“Me sjelljet e veta te papregadituna ju kane ndreq vet, e keta nuk e leshojne rastin”, tha Vllasi tue diskutue per palen kosovare ne dialogun me Serbine.

“As nuk ndalohen e as nuk jepet sherbim”, tha nder tjera Vllasi per zgjedhjet serbe ne Kosove.

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...