Published On: 24 Maj, 2016
Bota |

Vjedhin 13 milionë USD për 2 orë me 1.600 karta krediti të falsifikuara

Një bankë në Afrikën e Jugut ka rënë viktimë e një grabitjeje gjigante rreth 16 mijë kilometër larg saj, pasi një grup kriminelësh vodhën 13 milionë dollarë nga makinat e tërheqjes së parave në një kontinent tjetër, duke përdorur karta krediti të falsifikuara. Grupi përdori rreth 1.600 karta për të tërhequr paratë “cash” të 1.400 personave nga makineritë e shpërndara në të gjithë Japoninë, bëri të ditur agjencia “Kyodo”.

Kartat e kreditit ishin krijuar duke përdorur të dhënat e vjedhura nga “South African Standard Bank Group” (SGBLY), që duket se nuk ka lidhje me Japoninë. Grupit i janë dashur rreth 2 orë për të marrë paratë nga “Standard Bank”, duke tërhequr maksimumi një shumë prej 100 mijë jen (rreth 913 dollarë amerikanë) në 14 mijë transaksione të veçanta, bëri të ditur media lokale. Banka i vlerësoi humbjet e saj totale në rreth 20 milionë dollarë dhe e cilësoi ngjarjen “një incident të sofistikuar dhe të koordinuar”.

Grabitësit përdorën një rrjet të ATM-ve të shpërndarë nga “Seven Bank” në të gjithë Japoninë. Nga ana e saj, banka japoneze e konfirmoi incidentin, duke deklaruar se po punon me policinë. “Seven Bank” bëri të ditur se nuk ka patur humbje financiare nga ky incident dhe siguroi klientët dhe investitorët se paratë e tyre janë të sigurta.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...