Published On: 13 Shkurt, 2016

Vizita e Kerry-t, tri mesazhe në tri orë

Qëndrimi publik i kryediplomatit amerikan për Byronë, me shumë mundësi mund të jetë në mes të dy varianteve që përkrahin PS e PD, me qëllim që të vërtetën rreth saj, ai ta rezervojë për takimet e mbyllura me Ramën dhe Bashën.

Shqipëria po bëhet gati të presë sekretarin amerikan të Shtetit, John Kerry në një vizitë që përkon me 25-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ai do të mbërrijë të dielën në orën 9:00 të mëngjesit, në aeroportin “Nënë Tereza”, i shoqëruar nga ndihmës-sekretarja për Çështjet Europiane dhe Euro-Aziatike, Viktoria Nuland. Përgjatë tri orëve të qëndrimit në Tiranë, Kerry do të shtrëngojë duart me presidentin Nishani dhe do të zhvillojë takime me kryeministrin Edi Rama dhe kryetarin e opozitës, Lulzim Basha.

Vizita e Sekretarit Kerry në Tiranë, u lajmërua më 4 shkurt nga një zëdhënës i Departamentit të Shtetit. “Ai do të takohet me liderët shqiptarë, për të diskutuar integrimin e mëtejshëm Euro-Atlantik të Shqipërisë dhe bashkëpunimin e fortë bilateral me Shtetet e Bashkuara”, -tha zëdhënësi John Kirby.

Përmes një njoftimi për shtyp, Presidenca tha se John Kerry do të pritet në aeroportin “Nënë Tereza”, nga presidenti Bujar Nishani.

“Ditën e diel, në orën 09:00, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, do të presë në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”, Sekretarin amerikan të Shtetit, John Kerry”, lexohet në njoftimin për shtyp.

Më pas, ai do të takohet fillimisht me homologun e tij Ditmir Bushati dhe më pas do të kryejë takimin me kreun e qeverisë, Edi Rama.

Pas takimit me Edi Ramën, Kerry do të takojë në Hotel “Rogner”  kryetarin e opozitës, Lulzim Basha, të shoqëruar nga katër deputetë demokratë. Takimi përmbyllës i vizitës të Kerry-t në Tiranë, do të jetë me disa të rinj, ku pritet të përcjellë mesazhe për të ardhmen dhe sfidat e Shqipërisë.

Ai do të largohet në mesditë drejt Kalifornisë, ku do të bashkohet me presidentin Obama në Samitin U.S-ASEAN më 15 dhe 16 shkurt.

Zyrtarisht, shefi i diplomacisë amerikane, vjen në Tiranë për të shënuar 25-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve.

Vizita e shkurtër e Sekretarit amerikan të Shtetit në Tiranë, pritet me interes të lartë për mesazhet që do t’i përcjellë klasës politike shqiptare.

Ndër temat kryesore të takimeve zyrtare, parashikohen ato që lidhen me marrëdhëniet dypalëshe dhe forcimin e mëtejshëm të tyre. Vitin e kaluar, Shqipëria nënshkroi dhe dokumentin e Partneritetit strategjik me Shtetet e Bashkuara. Uashingtoni është një mbështetës i fortë i procesit të integrimit europian të Shqipërisë dhe kjo pritet të jetë një tjetër temë diskutimi, me fokus reformën në Drejtësi, për të cilën amerikanët kanë luajtur një rol të dorës së parë në mbështetje të saj.

Madje mesazhi që pritet më me interes nga sekretari i shtetit, ka të bëjë me deklaratën e tij për reformën në drejtësi, apelin që ai do iu drejtojë kampeve politike. Sigurisht që konsensusi do të jetë fjala kyç e qëndrimit të tij për reformën, por ky mesazh pritet që të jetë edhe më specifik për debatin e Byrosë Kombëtare të Hetimit dhe rolit të ekspertëve amerikanë në draftin e “dakordësuar”.

Pritet që kryediplomati amerikan, të pyetet nga media  në Tiranë, për debatin e fundit të politikës, atë të Byrosë Kombëtare të Hetimit.

Një qëndrim i hapur dhe i drejtpërdrejtë i tij, duke thënë se drafti që ka miratuar qeveria, është i dakordësuar me OPDAT dhe PD, kjo do të jetë një goditje për opozitën, ashtu sikurse artikulon të kundërtën, se ky variant është ndryshuar, siç pretendon opozita, atëherë qeveria, kryeministri dhe më sidomos ministri i Brendshëm, do të vihen në një pozitë shumë të vështirë.

Mesazhi publik i Kerrit për Byronë, me shumë mundësi mund të jetë në mes të dy varianteve,  me qëllim që të vërtetën rreth saj ai ta rezervojë për takimet e mbyllura me Ramën dhe Bashën, duke zgjedhur të mos dalë nga kostumi i diplomatit të nivelit të lartë dhe të ç’balancohet duke përkrahur njërin apo tjetrin krah të politikës.

Një tjetër çështje në tavolinën e diskutimeve, pritet të jetë ajo e anëtarëve të opozitës iraniane, të cilët gjenden nën mbrojtjen amerikane në kampin “Liria” në Irak.

Çështja e muxhahedinëve iranianë, është pika e parë e axhendës së sekretarit amerikan të Shtetit dhe mësohet se ai do të falenderojë qeveritë e Shqipërisë që, në të kaluarën dhe tani, kanë marrë përsipër të strehojnë anëtarët e opozitës iraniane.

Disa vjet më parë, qeveria e kryeministrit Berisha mori përsipër të strehojë mbi 200 muxhahedinë, ndërsa tani qeveria e kryeministrit Rama ka rënë dakord të marrë përsipër strehimin edhe të 1 mijë iranianëve të tjerë, nga rreth 2.800 që janë aktualisht në kampin “Liria” në Irak.

Kerry ka edhe një pikë të tretë shumë të rëndësishme. Kosova do të jetë një nga temat që ai do të diskutojë me kryeministrin Edi Rama, duke i kërkuar një rol më aktiv të Shqipërisë, veçanërisht pas zhvillimeve shqetësuese në Kosovë, në prag të protestës së paralajmëruar të opozitës, në përvjetorin e tetë të pavarësisë dhe të zgjedhjes së presidentit të ri të vendit.

Kerry, është sekretari i pestë i Shtetit, i cili viziton Shqipërinë. E para vizitë, është ajo e vitit 1991 e sekretarit James Baker, për t’u pasuar 9 vjet më vonë nga Madeleine Albright. Në vitin 2013, do të jetë radha e Colin Pawell, ndërsa më vonë, Tiranën e vizitoi zonja Clinton.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...