Published On: 16 Gusht, 2016

Vizita e Joe Biden historike dhe e zgjidhjeve të problemeve politike

Në Kosovë, mbrëmjen e së martës pritet të arrijë nënpresidentit amerikan, Joe Biden. Vizita e tij, nga zyrtarë të lartë shtetëror vlerësohet historike, kurse analistë politik thonë se ardhja e tij nënkupton shtyrjen përpara të proceseve politike, të cilat tashmë e sa muaj kanë ngecur.

Zyrtarë të lartë shtetëror në Kosovë vlerësojnë se vizita e nënpresidentit amerikan, Joe Biden, në Prishtinë është historike dhe do të jetë sinjal i ri për mbështetjen e vazhdueshme amerikane ndaj pavarësisë se Kosovës.

Analistët politik, ndërkaq, thonë se vizita e nënpresidentit Biden do të shtyjë përpara proceset e ngecura të shtet ndërtimit të Kosovës.

Nënpresidenti amerikan JoeBiden arrin në Prishtinë të martën në mbrëmje, dhe një ditë më vonë do të zhvillojë takime me presidentin e Kosovë, Hashim Thaçi dhe kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, por nuk do të takojë asnjë udhëheqës tjetër politik.

Vizita e nënpresidentit Biden shënon një moment të ri historikpër Kosovën, ka shkruar në një postim në rrjetin social Facebook, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Ai më tutje ka thënë se tash e 26 vite, zëvendës-presidenti Biden është i përkushtuar për paqen dhe stabilitetin në rajonin tonë.Edhe kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në faqen e tij private në Facebook, ka shkruar se vizita e njeriut të dytë të demokracisë botërore është një ngjarje e madhe dhe e veçantë për Kosovën.Mustafa, më tutje, ka shkruar seAleanca Veri-atlantike, e udhëhequr nga SHBA, e shpëtoi Kosovën nga eksodi, shfarosja dhe zhbërja.

Në anën tjetër,analistë politik në vend konsiderojnë se ardhja e nënpresidentit amerikan Joe Baiden në Kosovë ka për qëllim shtyrjen përpara të proceseve politike,të cilat tash e sa muaj kanë ngecur.

Avni Mazreku, profesor në Universitetin e Prishtinës, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë dhembesin mbështetësi kryesor i pavarësisë se Kosovës.

Duke marrë parasysh këtë fakt dhe faktin se procesi i shtet ndërtimit, përkatësisht i formësimit të pavarësisë së Kosovës ka ngecur shumë, Mazreku vizitën e Biden e vlerëson si shtytje në funksion të shtyrjeve të këtyre proceseve,tanimë të ngecura në Kosovë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...