Published On: 10 Shkurt, 2016

Viti 1997! Vëllai i Artur Rustemit: Nano na zhgënjeu

Në kohën kur mediat sociale po komentojnë një sondazh, nëse duhet rikthyer në politikë Fatos Nano, e përditshmja Shekulli me themelues deputetin socialist, Koço Kokëdhima, rikthen një nga ngjarjet më të rënda të vitit 1997, duke akuzuar Fatos Nanon.

E përditshmja ka intervistuar Lefter Rustemin, vëllain e Artur Rustemit, i vrarë më 10 shkurt 1997, vrasje që ndezi akoma më shumë trazirat në qytetin e Vlorës.

“Pas 19 vitesh nga vrasja e Arturit, ne ndihemi të zhgënjyer nga gjithçka. Kjo, sepse jo vetëm që për zbardhjen e vrasjes së Arturit nuk u bë asgjë, as nga e majta, as nga e djathta, por edhe sepse familja e vëllait nuk përfitoi asgjë, nuk mori asnjë ndihmë”.

Arturi la pas dy fëmijë, dy djem.

Njëri prej tyre tani është emigrant në Greqi, tjetri ka mbaruar studimet për Juridik në Vlorë.

Duke kujtuar atë ditë, Lefteri thotë se Arturi u godit nga një snajper, jo më larg se 20 metra.

Megjithatë, hetimet nuk përparuan kurrë.

“Në shtëpi na ardhën mjaft njerëz për ngushëllim. Ndërkohë, premtime të mëdha u dhanë nga Fatos Nano dhe forcat e tjera politike. Por, shkova, madje të paktën dy herë, tek Nano për ta takuar, por nuk arrita”.

“Menjëherë pas vrasjes, por veçanërisht pas zgjedhjeve të qershorit, kur PS-ja fitoi dhe erdhi në pushtet. Pas këmbënguljes sonë, të familjarëve të Arturit, kryeministri kërkoi që ne t’i paraqisnim kërkesat tona, përmes deputetëve dhe kryetarit të PS në Vlorë. Por ne i dërguam me postë kërkersa tona, që lidheshin me mbështetjen, me ndihmën që duhej të ofronte shteti për fëmijët e Arturit. Dhe, për të marrë përgjigjen lidhur me atë që kishim shkruan, unë u nisa vetë në Tiranë dhe tentova të takoja kryetarin e PSSH, në selinë e kësaj partie në kryeqytet, por… nuk munda. Ai nuk më priti”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...