Published On: 17 Mars, 2016

VITI 1946… VIT TERRORI DHE PËRGJAKJE SLLAVOKOMUNISTE!

  • Shkodren, viti 1946 e gjenë me 26 burgje, hetuesi e podrume masakrash komuniste…


Përmbledhje nga Pjerin Ndoci

Zgjedhjet e 2 Dhetorit 1945 zbuluen surratin e vertetë te sherbtorit dhe agjentit jugosllav ne krye te qeverisë kukull te Tiranës, terroristit dhe amoralit te kabareve masone te Parisit, atij qe do te mbesin ne fletët ma te zeza dhe ma te gjakosuna te Historisë së Popullit Shqyptar, kriminelit te pashoq e tradhëtarit sadist Enver Hoxha. Dora e zezë e tij e maskueme me sigurimin e shtetit te drejtuem nga klika e spijunve gjaksorë Koçi Xoxe, Mehmet Shehu, Ramiz Alia, Sheuqet Peçi, Haxhi Lleshi, Omer Nishani etj., te pasuem nga brigadat e ndjekjes dhe te vrasësve te pashoq qe kishin pushtue anë e kand Shqypninë, mbas shpalljes së “republikës” komuniste nën mbikqyrjen Jugosllavisë se Josif B. Titos, me 11 Janar 1946, do te fillojë qeverisjen diktatoriale me mjetet ma te dhunshme qe ka njohtë historia, me te cilat do t’i shërbehet nga Enver Hoxha dhe te gjithë bashkpuntorët e tij per nënshtrimin dhe skllavrimin e Popullit Shqyptar. Ata ishin vrasjet pagjyq, masakrimi masiv i popullsisë se pambrojtun, arrestimet, torturat, gjyqet false te mëshefta dhe te montueme publike, burgosjet, kampet e shfarosjes dhe te punës, interrnimet dhe zhdukjet pa proçedura juridike, shkelja e te gjitha te drejtave elementare te njeriut, dhunimi dhe masakrimi ne masë, përsekutimi dhe lufta antinjerzore e “kllasave” ndaj çdo elementi te konsideruem “armik” kjoftë ky edhe i palindun ende, e kët e dokumentojnë thanjet e terroristëve te pashpirtë, se: “Kur te përmendet emni ‘komunist’ ka per t’u tmerrue edhe fëmija ne barkun e nanës..!”, nji e vertetë qe ndodhi ateherë e prap sot ne Shqypni, per Ata qe nuk mund te harrojnë kurrë ata tradhtarë!
Komunistët “shqyptarë” ishin te njohtun mjaft mirë ne Jug te Shqypnisë qysh ne luftën e tyne civile, te ashtuquejtun “nacional – çlirimtare” ne vitet 1943 – 44, kur mizoritë dhe vrasjet u kryen gjoja nën masken e luftës kunder armiqve te mbrendshëm vegla te okupatorëve, “Ballit Kombëtar” dhe Legalitetit apo dezertorëve etj(ne thojza). Kjo u vazhdue ne Veri mbas 29 Nandorit 1944 tue përfshi edhe masakren kunder kosovarëve nga Kukësi e deri ne Tivar e Ulqin, ku humbën jetën mbi 12.000 shqyptarë kosovarë te çarmatosun nga tradhtarët Ramiz Alia, Haxhi Lleshi, Rahman Perdhaku, Sheuqet Peçi etj. ne bashkpunim me forcat komuniste te Titos ne Kosovë e Malin e Zi. Në janarin e vitit 1945 Mehmet Shehu dhe Koçi Xoxe te lidhun me forcat jugosllave, arrijnë me thye mbas shpine Prek Calin dhe malsorët e Kelmendit, ku vrasin mbi 118 malsorë pagjyq, i hedhin kufomat e tyne ndër prroje e prroska, i djegun kullat dhe i plaçkisin gjanë e gjallë…vetem me nji qellim: “Per hirë te kolltukut personal te tradhtarëve, Populli Shqyptar duhej skllavrue nga anmiku shekullor i tij; sllavokomunistët jugosllavë te Titos!”
Shqyptari i Alpeve i brumosun me idealin e Atdheut e të Fesë duhej shkombtarizue!
Mbas betejës se Kelmendit, ne gjysen e Janarit 1945, arrestohen nga komunistët dy klerikët e parë At Gegë Lumaj e At Dioniz Maka, tue u akuzue se kane mbajtë armë pa leje…
Para Bashkisë se Shkodres, vriten Atdhetarë ne prani të Popullit. Kjo ishte “Liria”!
Me daten 2 dhe 3 shkurt 1945 fillojne arrestimet edhe ne Shkoder me Don Mikel Koliqin, famullitar i Shkodres, Prof. At Giakomo Gardin SJ, dhe xhakonin jezuit Gjergj Vata.
Me 5 Mars 1945, mbasi sigurimi masakron klerikun Don Lazër Shantoja, tue i sharrue kambët me sharrë druevari e pushkaton me Sulçe Beg Bushatin, bri lumit Lana në Tiranë e, poatë kohë Don Ndre Zadejen e vrasin pranë vorrezave të Rëmajit në Shkoder, me grupin e Prek Calit me 25 Mars 1945. Vazhdohet nënshtrimi i Veriut me pushkatimet e Ndue Palit e Caf Metit per me mërritë në arrestimet e anëtarve te Organizatës antikomuniste “Bashkimi Shqyptar” ne fundin e nandorit, e thëmelueme nga Mark Çuni ne muejn Maji 1945. Kjo asht Organizata e Parë antikomuniste ne krejt Lindjen komuniste kur lufta nuk kishte përfundue ende.
Ne Qershorin e vitit 1945, i tradhëtuem nga nji kushri i veti (LB), arrestohet nga forcat e ndjekjes At Anton Harapi, ish Regjent i Qeverisë Shqyptare qe ndodhej i mëshefun tek një mik i veti ne malet e Dukagjinit. Sillet ne Shkoder dhe mbas pak ditësh dergohet ne hetuesi ne Tiranë.
Ne shtator të 1945 arrestohet dhe masakrohet barbarisht Don Mark Gjani ne Mirditë, tue u kerkue prej Tij me akuzue Imzot Frano Gjinin, i cili ishte emnue ne muejn Maji 1945, mbas largimit te Delegatit Apostolik te Vatikanit Imz. Leone G.B. Nigris, nga Shqypnia, i dëbuem nga qeveria komuniste e Tiranës si zavendës i Tij ne Shqypni. Don Marku ishte sekretar i Regjentit te posa emnuem Imz. Gjinit.
Kryeterroristi mirditor – Bardhok Biba
Don Marku u torturue nga shefi i sigurimit Bardhok Biba, i cili i dogj kambët me hekur te skuqun, ia sharroi me sharrë dhe mbasi i vdiq ndër duer e vari me e pa ashtu të gjymtuem populli i Sh’Palit…mandej, e hodh ne breg te prronit me e ngranë qentë e fshatit…
Ne muejn dhetor 1945 mbyllen shkollat e Motrave Stigmatine dhe Servite ne Tiranë, te cilat shpejt pasohen edhe ne Shkoder, mbas zbulimit te Organizatës “Bashkimi Shqyptar” tue u mbyllë edhe seminaret dhe shkollat e Françeskanëve dhe Jezuitëve ne Shkoder dhe, tue u nxjerrë jashta Shqypnie edhe jezuitët italian qe nuk ishin te arrestuem me atë rast.
Ndërsa me 11 Janar 1946 organizohet shpallja e “Republikës”, ne Shkoder punohet per me mbushë burgjet e podrumet e shtëpijave te Ulqinakut, Rrojit, Fasli Ademit, Vuksanve etj. me “anmiqtë e popullit”(ne thojza) qe nuk pajtohen me pushtimin sllavokomunist te Jugosllavisë titiste…
Vetem qyteti Verior i Shqypnisë Shkodra, ne vitin 1946 kishte 26 burgje, hetuesi dhe sa e sa podrume per tortura dhe masakra te sigurimit te shtetit komunist…te cilat, ne nji kohë te shkurtë do te mbushen plotepërplot me nga ma te rijtë e deri tek pleqtë e këtij qyteti qe, ateherë nuk kishte ma shumë se 28.000 banorë. Pra, gati per 1000 banorë nji qender torturash.
Arrestimet fillojnë me tregtarët e Shkodres nga te cilët Enver Hoxha kerkon thesaret e arit, te diamanteve e brilantave qe grabiten nga oficerët e sigurimit ndër arkat e grave te tyne …te cilëve, u shtetizohen fabrikat, pronat, dyqanet dhe shtëpijat e tyne. Vetem tregtarit Man Tepelia ka tregue ishoficeri i ndodhun prezent Nazif Pira, i janë marrë ne rranjët e fiqve ne fshatin e Vukatanës 13 teneqe vojit gurit me napolona ari. Ne Shkoder janë shtetizue mbi 40.000 napolona ari, te cilat dokumentohen nga fletoria zyrtare e asaj kohë…Posa, nuk u dëshmuen kurrë?
Me datën 20 Shkurt 1946 pushkatohen Anëtarët e Regjencës At Anton Harapi, Lef Nosi dhe Maliq Bushati, ne breg te lumit Lana ne Tiranën “demokratike”…
Me 4 Mars 1946 pushkatohen te akuzuemit per Organizaten “Bashkimi Shqyptar” ku, veç anëtarëve te saj, thëmeluesit Mark Çuni 26 vjeç, Prof. Gjelosh Lulashi 30 vjeç, Frano Mirakaj 29 vjeç dhe Qerim Sadikut 27 vjeç, i bashkëngjiten me akuza false edhe klerikët At Giovani Fausti 44 vjeç, At Daniel Dajani 40 vjeç dhe At Gjon Shllaku 39 vjeç, te gjithë me nga dy e tre tituj doktor shkencash përveç laurimit ne teologji. Me kët rasë shpejt arrestohet deputeti Prof. Kolë Prela dhe Avokati Muzafer Pipa, qe mbyten ne tortura. Hetuesia plotson proces – verbal fals të mbajtun gjoja ne gjyqin e mbyllun te tyne, ku “pushkatohet” edhe avokati i Nderuem Paulin Pali. Me 23 mars 1946 vritet tradhëtisht ne malci te Veriut edhe dijetari [b]Don Nikoll Gazulli.
Ne malet e Mirditës me 13 qershor vritet Mark Gjon Markagjoni, [/b]i Pavdekshem ne fletët e historisë se asaj krahinë heroike, e cila, vazhdoi përpjekjet per Liri deri ne vitin 1954.
Mbas vdekjes se Imz. Gasper Thaçit me 25 Maji 1946, fillojnë arrestimet e te rijve dhe te rejave te shkollave te mesme te Shkodres. Arrestohen vajzat Marije Tuçi, Angjelina Marku, Agime Pipa, Terezina e Liza Pali, Ana Daja, Drita Kosturi, Frida Sadedini, Viktore Kuka, dhe Marije Zojzi, vritet në Sheldi me burrin e saj Pjetër Deden, nga forcat e ndjekjes.
Ne mesin e korrikut 1946 pushkatohet Don Alfons Tracki, Kol Ashiku, Nikoll Dedaj dhe tek Dugajt’ e Reja varet Llesh Marashi…Këta pushkatime shoqnohen me grupe te medha nga te gjitha shtresat shoqnore qytetarë, fashatarë, studentë, bujq, gra e pleq qe janë arrestue njëheresh dhe dënue randë apo janë mbajtë sa kohë te izoluem ne banesen e Guljelm Lukës, pranë shkollës se jezuitëve e mandej me gra e fëmijë janë interrnue ndër kampet e shfarosjes komuniste.
Ne muejn gusht 1946, në Pukë dënohet Don Nikoll Mazrreku, dhe posa plotson dënimin interrnohet ne Tepelenë dhe Lushnje. Menjiherë mbas Tij arrestohet edhe Don Pjeter Tusha. Ne Lezhë arrestohet Don Nikoll Troshani…qe i paraprinë ngjarjeve te montueme te shtatorit 1946.
Vjeshta e 1946 fillon me ngjarjet e 9 Shtatorit, qe sjellin skenarët e zi te asaj Lëvizje te Postribës, qe vazhdoi per sa vite me ngranë koka njerzish te pafajshem…te gjithë, te lidhun gjoja me kët ngjarje qe mbetët ndër plagët e pambylluna te historisë. Ndër viktimat e para janë Ata Burra qe mbasi u vranë ne afersi të Shkodres, trupat e Tyne u hodhën tek kanali i gjatë pranë fabrikës venës, dhe i arrestuemi i parë i asaj dite asht romancieri Don Ndoc Nikaj, te cilin mbasi e “mberthyen” me armë kraheqafë, e shetitën mbi nji gomar ne rrugët e Shkodres…
Ne Lëvizjen e Postribës u bane shumë arrestime dhe mbas sa muej torturash u pushkatuen dhe u mbyten ne hetuesi Kolec Deda, Riza Dani, Cin Serreqi, Dulo Kali, Caf Dragusha, Rasim Gjyrezi, Simon Darragjati, Ingj. Fahri Rusi, Guljelm Suma, Murat Hysen Haxhija, Bilbil Hajmi, Pjeter P. Pali, Gaspër Simon Gaspri, Xhelal e Abdyl Hardolli, Prof. Kolë Prela, Avokat Paulin Pali, Avokat Muzafer Pipa, dhe vargu i pafund i klerikëve katolikë qe janë nji kapitull ne vete.
Arrestohen shumë hoxhallarë qe masakrohen tek burgu i Kishës se Fretenve: Hafiz Ali Tari, Hafiz Myftia, Hafiz Musa Derguti, Hoxhë Xhemal Najpi, Hafiz Bushati dhe në Tiranë Hafiz Ibrahim Dalliu. Te gjithë krahinat e Shqypnisë pasojnë Shkodren me arrestime e internime nga intelektualët Maliq Xhemal Bushati, Prenkë Kaçinari, Arshi Pipa, Elez Troshani, Fahri Rusi, juristi Qazim Dani, Adem Bazhdari, Sami Repishti, Ragip Meta, Loro Vata, Kolë Alimhilli, R. Barbullushi, Qazim Dervishi, Xhevat Meta, Qamil Nikshiqi, Ruzhdi Baja, muzikanti Gac Çuni, vllaznit Serreqi Gjoni, Ejlli, Luigji dhe Cini qe do te pushkatohet etj. Te kësaj kohë janë edhe mbytjet ne torturë te Profesorëve Qemal Draçini dhe Simon Deda.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Fritz Radovani thotë:

    Po autori i materialit a duhet vue?
    Si thoni Ju?!!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...