Published On: 18 Maj, 2016

Visho Ajazi zbulon ku ndodhej për herë të parë pajisja përgjuese dhe pse nuk informoi Ramën

Ndërsa në media ka vetëm rreth një javë që është përhapur si skandal përgjimi, kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror Visho Ajazi Lika tha se ka marrë informacione 2 muaj më parë për një pajisje të teknologjisë së lartë që kishte hyrë ilegalisht në vendin tonë.

Siç ai deklaroi në komisionin parlamentar të Sigurisë Kombëtare ku u thirr për të raportuar mbi këtë çështje, Visho Ajazi tha se kjo pajisje ishte vendosur në Vlorë në një qendër trajnimi të policëve, por nuk tha asgjë se ku ndodhej aktualisht pajisja IMCI Catcher. Kjo pajisje ka fuqinë edhe për të gjurmuar dhe përgjuar numra telefoni, por kreu i SHISH tha se nuk ka asnjë informacion nëse IMCI Catcher është përdorur për të përgjuar zyrtarë në vendin tonë pasi çështja tashmë është duke u hetuar nga Prokuroria e Përgjithshme.

“Disa muaj të shkuara, 2 muaj ne morën informacion që një pajisje e teknologjisë së lartë IMCI Catcher kishte ardhur në Shqipëri. U informuam që ishte vendosur në Vlorë për trajnim. Se çfarë është kjo pajisje secili mund ta gjejë në internet. Ajo që ishte problematike ishte se pajisja nuk ishte deklaruar e hyrë brenda”, tha Ajazi.

Ai shtoi se me të marrë informacionin për pajisjen e dyshimtë, ka kontaktuar me kryeprokurorin Adriatik Llalla, raporton Express.

“I shqetësuar që mund të përdoret për gjëra të paligjshme dhe mund të cënonte sigurinë kombëtare, mora kontakt me kryeprokurorin. Ai ka marrë informacionet e duhura nga institucioni që flitej se kishte pajisjen IMCI Catcher”, theksoi ai.

Por komunikimi me Llallën – sqaroi Visho Ajazi – ka qenë gojarisht dhe jo i dokumentuar, për shkak se edhe informacioni që ai kishte marrë, nuk ishte me shkrim. Kreu i SHISH e quajti sekret shtetëror të deklaronte emrin e personit që e ka informuar për pajisjen e dyshimtë, ndaj zgjodhi të mos e bëjë publik.

“Informacionin e kam ndarë me gojë me prokurorin e Përgjithshëm. Nuk ja kam dhënë me shkrim sepse unë nuk e kam marrë me shkrim informacionin andej nga e kam marrë. Ka plot informacione që unë i ndaj dhe me kryeministrin gojarisht”, tha ai.

Pas kontaktimit me Llallën, Visho Ajazi tha se ka sqaruar edhe kreun e shtetit në lidhje me këtë pajisje, pasi ishte vetë Presidenti Bujar Nishani që e thirri në një takim. I pyetur nga deputetët e komisionit të Sigurisë përse nuk informoi kryeministrin, kreu i SHISH tha se nuk mund t’i jepte kreut të qeverisë një informacion i cili nuk është ende i konfirmuar.

“Mbas saj jam thirrur nga Presidenti i republikës dhe jam pyetur për informacionet që i kam dhënë prokurorit të përgjithshëm. Me ministrin e Brendshëm nuk kam kontaktuar Informova prokurorin si përgjegjës për hetimet, unë besoj se kreva detyrën time. Pa qenë i konfirmuar nuk duhet të shkonte informacioni tek kryeministri. Unë kam detyrë të informoj kryeministrin për informacione të konfirmuara. Do të ishte në tagrin e prokurorit për të informuar organet superiore. Mua më kërkoi presidenti të jepja informacion, dhe e informova me këtë çështje”, tha kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. /Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...