Published On: 17 Maj, 2016

Visar Ymeri dhe Vetëvendosje i “hëngrën fjalët”, u ulen në një tryezë me Veselin dhe Mustafën

Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hanh sot arriti që pas më shumë se shtatë muajsh t’i ulë bashkë në një tryezë të gjithë liderët e partive më të mëdha në vend.

Vizita e Hanhit në Kosovë kishte për qëllim inaugurimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA) me Kosovën, që njëherit është marrëveshja e parë kontraktuale ndërmjet Kosovës dhe BE-së.

Në sallën alternative të Kuvendit të Kosovës ku mbaheshin seancat pasi që opozita nuk lejonte mbajtjen në sallën kryesore, u ulën bashkë Kadri Veseli, Isa Mustafa, Visar Ymeri, Ramush Haradinaj dhe Jakup Krasniqi (në vend të Fatmir Limajt), raporton Indeksonline.

Mirëpo, ky takim e ka thyer rezistencën, sidomos të Vetëvendosjes, që mos të ulen në një tavolinë me dy liderët e partive në pushtet, përvec nëse aty vendoset për datën e zgjedhjeve.

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, por edhe zyrtarë tjerë të kësaj partie, në vazhdimësi kanë kundërshtuar takimet me liderët e PDK-së dhe LDK-së.

Megjithatë, edhe pse u ulen së bashku, kjo duket që nuk ka ndikuar në shkrirjen e dallimeve pozitë-opozitë.

Liderët opozitarë kanë kundërshtuar ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi, si dhe themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...