Published On: 25 Mars, 2016

Virusi Zika mbërrin në Maqedoni

Një foshnje tremuajshe me emrin Dorjana nga Maqedonia i janë paraqitur të gjitha shenjat e virusit Zika, përfshirë deformimet në eshtra dhe përmasat e vogla të kokës, kanë thënë mjekët në Qendrën Klinike Universitare në Shkup.

Drejtoresha e kësaj klinike, Aspazija Sofijanova, ka thënë se analizat e bëra tregojnë se ky nuk është një nga viruset e zakonshme që shkaktojnë “microcephalus”, i njohur si virusi që shkakton kokën e vogël, ka raportuar agjencia maqedonase e lajmeve MIA, transmeton “KosovaPress”.

“Frika është e pranishme te të gjitha gratë shtatzëna, sidomos në periudhën e hershme të shtatzënisë, kur nis zhvillimi i trurit dhe organeve të fëmijës”, ka thënë ajo.

Nëna e foshnjës Dorjana kishte udhëtuar në Greqi në tre muajt e parë të shtatzënisë, raporton agjencia.

E pyetur nëse nëna është ekspozuar ndaj mushkonjave që bartin virusin Zika, mjekët kanë thënë se ajo e ka konfirmuar mundësinë.

Shpërthimin e virusit të rrezikshëm Zika, Organizata Botërore e Shëndetësisë e konfirmoi më 1 shkurt, që fillimisht ishte shfaqur në masë të madhe në Brazil, kur foshnjat lindnin me deformime të mëdha. Situata alarmante ishte në nivel global. Virusi është paraqitur në më shumë se 40 vende të botës, ka raportuar AP.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...