Published On: 23 Mars, 2016

Viktimat e Brukselit, nëna vdes nga shpërthimi, shpëtojnë binjaket 4-vjeçare që luanin më tutje me të atin

  • Dalin emrat e disa viktimave në Bruksel dhe historitë e atyre që shpëtuan. Adelma Tapia Ruiz  nga Peruja vdiq në aeroport, ndërsa britaniku David Dixon është ndër ata që figurojnë të zhdukur.

Identetet e të vrarëve, të plagosurve ose të pagjeturve kanë filluar të dalin dhe qeveria është duke kontaktuar me vendet nga ata vinin.

Të paktën 31 persona dihet që janë vrarë, më së shumti në stacionin e metrosë Maelbeek dhe 11 në aeroport. Afro 230 janë plagosur në të dyja pikat, belgë dhe shtetas të huaj.

Peruniania Adelma, 36 vjeçe, është e para që u identifikua zyrtarisht. Ajo jetonte në Bruksel prej 9 vjetësh me të shoqin Cristopher Delcambe, që u plagos si dhe dhe dy vajzat binjake, Maureen dhe Alondra. Maureen u plagos nga një copë predhe në kraha, kurse, Alondra nuk pësoi gjë. 

Adelma ndodhej në aeroport për t’u nisur drejt Nju Jorkut ku e priste nëna e saj. 

Vëllai i viktimës tha se vajzat binjake të çiftit kishin dalë duke luajtur jashtë terminalit, vendit të pritjes për të hyrë në avion dhe i shoqi i saj kishte rendur pas tyre kur ndodhi shpërthimi. Pas asaj që ngjau, ai nuk qe më në gjendje ta gjente gruan, citon Syri.net.

Adelma ishte një shefe kuzhine dhe kishte studiuar marketing. Ajo dëshironte të hapte një restorant perunian në Bruksel.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...