Published On: 2 Maj, 2016

Vigan Qorrolli për arrestimet: Nga një kastë e tillë politikanësh ka filluar numërimi së prapthi

Besimi i fortë i publikut se eksponentë të caktuar të politikës kanë bërë krime dhe korrupsion patologjik për vendin e tyre, u jep shkas botëkuptimeve se për një kastë të tillë politikanësh ka filluar numërimi së prapthi.

Kështu ka thënë juristi Vigan Qorrolli në intervistën dhënë “Kohës Ditore”, teksa ka komentuar operacionin e fundit të EULEX-it në arrestimin e një grupi të gjerë kriminal, i prirë nga Azem Syla, e mbi të cilin rëndojnë dyshime për korrupsion me toka të shtetit.

Për Qorrollin, i cili është mësimdhënës në Universitetin e Prishtinës, aksionet janë fillimi i çlirimit nga disa veprimtari të kundërligjshme, për të cilat me shumë kapadaillëk disa njerëz të veshur me petk politik dyshohet se kanë qëndruar mbrapa.

 Megjithatë, sipas tij, i takon gjykatës përfundimisht të konstatojë fajësinë ose jo të tyre në bazë të provave, meqë ka një parim ligjor që lidhet me prezumimin e pafajësisë.

Në intervistë Qorrolli ka folur edhe për punën e EULEX-it në Kosovë, “pasigurinë” e drejtësisë vendore, liberalizimin e vizave e perspektivën evropiane të Kosovës, si dhe krizën aktuale politike.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...