Published On: 13 Qershor, 2016

Viets: Luftimi i korrupsionit, kusht për viza

Qytetarët e Kosovës vështirë se deri në fund të këtij vitit do të mundë të lëvizin lirshëm në zonën Schengen.

Kushtëzimi, që vendet e fuqishme të Bashkimit Evropian si Gjermania dhe Franca, që po ia bëjnë Kosovës me luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi, por edhe frika nga fluksi i qytetarëve kosovarë që mund të dalin në vendet e BE-së, ka bërë që edhe këtë verë qytetarët e Kosovës të presin për viza para dyerve të ambasadave të shteteve perëndimore.

Kushtet e vëna për Kosovën i konfirmon ekskluzivisht për gazetën “Zëri” ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë, Angelika Viets, e cila thotë se ratifikimi i Marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi dhe luftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar duhet të plotësohen menjëherë.

“Komisioni Evropian e ka dhënë një rekomandim pozitiv për liberalizimin e vizave për Kosovën nëse plotësohen kushte të caktuara. Dy pika duhet të plotësohen deri në hyrjen në fuqi të aktit legjislativ (ratifikimi i Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi “track record”, luftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar). Kjo nuk ka ndodhur deri më tash, prandaj dhe procedura e mëtejme nuk është përcaktuar ende”, ka thënë ambasadorja Viets për gazetën “Zëri”
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    E vertet e nderuar Ambasadore Viets, shume e vertet qe ne nuke do te levizim kete vite pa viza ne Europe pore , jo per arsye te demarkacionit qe po perdoret me teper si arsye qesharake ose per arsye te korrupsionit te madhe.Arsyeja e vertet eshte klasa politike e padijshme , e pa arsimuar , e pa edukat , e pa civilizuar e Kosoves e cila 17 vite eshte nr krye te institucioneve te shtetit dhe cka eshte me e rendesishmja 37 % e elektoratit te Kosoves qe e voton kete klase politike.
    Une mendoje znj. Angjelika se ky eshte problemi …klasa politike dhe 37 % i elektoratit qe sot e perkrahe kete klase kriminale politike te Kosoves dhe , deri sa nuke largohet kjo klase politike nga skena politike e Kosoves nga elektorati tjeter qe fare nuke dele ne votime ( 63 % ) , mendoje se liberalizim vizash pere qytetaret e Kosoves nuk do te kete

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...