Published On: 4 Prill, 2016
Bota |

Video/ Koreja e Veriut, kërcënim të hapur SHBA-ve me sulm atomik

Koreja e Veriut pretendon se sulmet ndaj SHBA-ve do të vrasin më shumë njrëz se ato të 11 Shtatorit 2001, me anë të një kërcënimi të fundit mjaftë trishtues.

Një artikull i shkruar sot nga agjencia shtetërore e propagandës së RPDK-së, vendit vetmitar stalinist, thoshte se armët e tyre janë të drejtuara mbi Shtëpinë e Bardhë.

Koreja e Veriut ka deklaruar se ata do të vrasin më shumë njerëz në Amerikë se sulmeve të 11 Shtatorit.

Një artikull deklaronte sot se armët e tyre janë të drejtuara nga Shtëpia e Bardhë, nga Pentagoni dhe në vende të tjera vitale strategjike.

“Në qoftë se sulmet e tre avionëve civil” 15 vjet më parë rezultuan me 3000 të vdekur dhe sollën një makth në jetët e amerikanëve, shpërthimet e luftës sonë të fundit do të fshijë vendin nga faqja e dheut dhe nga historia gjithashtu, duke mos u lënë kohë amerikanëve për reagim.

Regjimi i Kim Jong-Un ka lëshuar kohët e fundit një seri kërcënimesh të rrezikshme edhe për aleatin për një kohë të gjatë, Kinën.

“Duke qenë të rrahur nga vetëm tre aeroplanë civilë, SHBA-të kanë treguar se janë një turp para botës, duke pësuar dëme të pallogaritshme psikologjike dhe ekonomike”,- citon artikulli propogandistik.

Artikulli provokues vjen menjëherë pasi Kim Jong-Un sfidoi me një armë të re OKB-në e cila u mnudua të ndalojë dhe të mbikëqyrë testimin e raketave të reja tokë-ajër të Koresë së Veriut, raportohet edhe nga media shtetërore e vendit.

Testi vjen në mes të tensioneve në rritje mes Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, ku shteti dictatorial është duke zhvilluar programin e saj të armëve.

North Korea threatens US with attack worse than 9/11

North Korean leader Kim Jong Un

North Korea simulates attack on Washington

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...