Published On: 15 Maj, 2016

Video/ Jamala e Ukrainës fiton Eurovizionin, proteston Rusia

Jamala e Ukrainës të dielën fitoi Festivalin e Këngës Eurovision me një këngë që evokon dëbimin e anëtarëve të grupit të saj etnik nga Krimea gjatë Luftës II Botërore, shkruan CNN.

Jamala, e cila e ka emrin e plotë, Susana Jamaladynova këndoi “1944”-ën, një këngë rreth dëbimit të tartarëve të Krimesë prej Bashkimit Sovietik me urdhër të Josif Stalinit.

Interpretimi i saj u konsiderua një goditje e fortë për pushtimin ushtarak të Presidentit rus Vladimir Putin në Ukrainë, sipas mediave ndërkombëtare, ku Rusia e aneksoi Krimenë.

Shtypi shtetëror i Rusisë këtë javë e konsideroi këngën anti-ruse dhe Moska tha se, ajo kishte shkelur rregullat e Eurovision-it.

Zyrtarët e Festivalit thanë se, kënga nuk kishte shkelur rregullat se nuk përmbante “vargje, fjalime apo gjeste të natyrës politike apo të ngjashme”.

Presidenti i Ukrainës Petro Poroshonke i shkroi në Twitter, urimet e rij për Jamala-n.

Ndonёse pёrmbajtja e saj gjatё konkurrimit pёr pjesёmarrje nё ESC u kontestua prej Rusisё, duke e quajtur atё si njё provokim, shkruan edhe “DW”, balada nё fakt ёshtё njё apel pёr njerёzoren, ёshtё njё homazh pёr atdheun e humbur tё stёrgjyshёrve tё saj dhe njё kujtim pёr gjyshen, e cila ishte ndёr tatarёt e dёbuar nga Krimeja.

Trupat e Stalinit mё 1944 deportuan me tren tatarёt nga Krimeja pёr nё Azinё Qendrore. Stalini e argumentoi aksionin e tij tё ndёshkimit me gjoja bashkёpunimin e tatarёve me nazistёet gjatё kohёs qё ata pushtuan Krimenё mё 1941.

Nё vitet 60-tё tatarёt u rehabilituan. Por kjo ёshtё edhe njё kёngё mjaft personale pёr humbjen e atdheut. Hidhёrimi pёr faktin, se ajo nuk ёshtё rritur nё Krime nё vendin e shtёrgjyshёrve tё saj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...