Published On: 24 Prill, 2016

Video/ E çuditëshme, amerikanët s’dinë të ngasin makinë me marshe

Ndoshta jo të gjithë e dinë që në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pjesa më e madhe e makinave janë me transmision(marshe) automatik, pra nuk kanë freksion.

Kjo është edhe një nga arsyet që në SHBA leja e drejtimit mund të merret që në moshën 16-vjeçare, për shkak se automjetet nuk kanë aq shumë vështirësi për t’u drejtuar për faktin se janë automatike.

“Business Insider” ka publikuar një video, që u tregon qytetarëve amerikanë se si është të ngasësh një makinë me marshe manuale. Dhe për këtë, instruktori ka zgjedhur një makinë “Jaguar” 80 mijë dollarëshe.

“Popullariteti i transmisionit manual në SHBA është në rënie dhe shoferët preferojnë komoditetin e makinës automatike. Megjithatë, marshet janë ende një aftësi e admirueshme.

Ne kemi kërkuar nga Matthew Debord që të na mësojë si është të ngasësh një makinë me marshe, një ‘Jaguar F-Type’ 80 mijë Dollarëshe”,- shkruan “Business Insider” në artikullin e saj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...